Citat:
Ursprungligen postat av patrikweb
Hela branschen hanterar detta redan på ISP nivå, genom ha robusta nät och kompetens. Sedan utvecklas det redan massa lösningar och produkter från dom stora leverantörer.
Det är ett större problem på dom Svenska webbhotellet som inte klarar av sälja tjänster på aktuell marknad med driftsäkerhet.
Om man inte klarar av hantera det själva så finns ju alternativet köpa tjänsten från sin ISP, krävs inte så många regler/filter för hindra 90-95% av alla DDoS attacker.
|
Jo, men att bygga alla dessa lösningar, samt hantera de 5-10% som enligt dig slinker igenom, kostar ständigt pengar i alla led. Man måste utöver detta även komma åt de kriminella aktörer som ligger bakom, detta ansvar ligger till stor del på de som blir utsatta. Det är en trafik som inte hör hemma på nätet och som slösar resurser. Det kan ses både som sabotage och miljöbrott. Dan var den ende som stod upp den gången. Förhoppningsvis följer fler hans exempel och KANSKE kan de svenska webbhotellen börja samarbeta lite på detta område istället för att bara kasta skit på varandra vilket verkar vara trenden under de senaste åren.