Citat:
Ursprungligen postat av jomper
Jag håller verkligen med dig. Och i Sverige där det 4-5 gånger fler (tror siffrorna var 300 resp 1600) varje år i fall-olyckor. De flesta i hemmet.
Ändå ska vi lägga miljarder på att göra det krångligare att flyga, göra folk rädda för terrorister och massa andra hot som är än mindre i realiteten.
|
Som jag sagt många gånger att största delen av befolkningen är rätt korkade och inte kan tänka själva utan går på all propaganda staten och politikerna säger.
Och som vanligt får man betala för allt idioti :P
Attacken i Norge kom nog som en chock för alla, att det går spränga en bomb och någon kan gå runt och skjuta massa folk. Dom får ändå vara "glada" att han hade "politiska" motiv. Skulle han varit ute döda så många som möjligt hade dödssiffran varit betydligt högre.
Och i det fallet spelar det ingen roll hur hårde kontroller på flygplatsen eller inte.