Visa ett inlägg
Oläst 2011-08-27, 01:12 #19
daniel_s avatar
daniel_ daniel_ är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
 
Reg.datum: Apr 2006
Inlägg: 1 603
daniel_ daniel_ är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
daniel_s avatar
 
Reg.datum: Apr 2006
Inlägg: 1 603
Citat:
Ursprungligen postat av robertsson Visa inlägg
Gör en pudel? Det gjorde man för 2 år sedan: http://www.dn.se/ekonomi/eniro-medger-misstag Sedan fortsatte man köra på samma spår som innan. Det är bara spel för gallerierna. Eniro är konkursmässigt med mångmiljardskulder och det finns absolut ingen framtid för en stenålderskatalog som är skuldsatt upp över öronen. Detta är de sista dödsrycken.

Ganska patetiskt att de svenska bankerna inte klarar av att göra en korrekt analys av dessa bluffmakare och rekommenderar KÖP av akiten.

http://di.se/Default.aspx?pid=240479...epslanguage=sv
http://di.se/Default.aspx?pid=240026...epslanguage=sv
Det finns en ganska naturlig förklaring till bankernas rekkar på Eniro. Flera av bankerna är storägare i bolaget och har dessutom lånat ut stora belopp till Eniro. En konkurs skulle innebära stora förluster. Jag vill minnas att det var Handelsbanken som rekkade Eniro och samtidigt sålde

Jag behöver inte säga vad jag tycker om bankernas "aktieanalyser".
daniel_ är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat