Citat:
Ursprungligen postat av ITisGood.se
Först till kvarn gäller väl för domäner som inte varit aktiva alls tidigare eller varit tillgängliga ett tag?
Gäller det verkligen om man missar att betala den och någon annan snappar den samma dag som den blir tillgänglig?
|
Ja det gäller ändå först till kvarn. Om du missar att betala en domän är det flera steg innan den blir tillgänglig för registrering. Förfallodatum -> Deaktivering -> Avregistrering. Detta just för att sidan ska bli offline ett tag så att registranten, om de fortfarande vill ha den, ska "märka" det och förnya domänen.
Citat:
Ursprungligen postat av ITisGood.se
Om man registrerar en domän som är exakt samma som ett registrerat varumärke borde väl den som har varumärket även ha rätt till domänen eftersom någon annan inte får använda det varumärket?
|
Det varumärket? Så vitt jag vet finns det INGET(möjligen nåt enstaka) svenskt företag som har sitt varumärke skyddat inom samtliga varumärkesklasser. Med det sagt behöver det ju givetvis inte betyda att det är just klädmärket "Nike" som har rätt till domännamnet Nike.se. Kan lika väl vara byggbolaget Nike Construction eller Nike Andersson.
Det är ju just därför det ALLTID är nuvarande registranten som har rätt till domännamnet.. tills någon annan visat sig ha mer rätt(eller åtminstonde att nya registranten inte har någon befogad rätt) till domänen, antingen via ATF eller civilrättsligt.