Citat:
Ursprungligen postat av oderland
Sedan kan man ha firstline support som sorterar bort det som inte är akut så driftjouren får endast det mest akuta. 24/7 är ett måste om en server går ner / belastas mm
|
Citat:
Ursprungligen postat av oderland
Det mesta kan göras remote idag så akuta ärenden skall inte ta så lång tid och bör generera många nöjda kunder.
Har man dock inte så väl fungerande it miljö så blir det många sömnlösa nätter för jouren ;-)
|
Självklart är 24/7 ett krav om man ska vara ett respektabelt hostingföretag, men det går ju att göra det på olika sätt. Har man tekniker som går skift så att en alltid jobbar på natten så är nog inte ett samtal mitt i natten speciellt irriterande, har man däremot tekniker med sovande jour där dom får larm om nåt händer så kan ett nattsamtal vara bra mycket mera irriterande om det inte är ett riktigt akutärenden.
Tex så har jag blivit väckt mitt i natten av en kund som ringde akut för att hans mail inte fungerade, efter att ha masat mig ur sängen och kollat så visade det sig att han missat domänförnyelsen hos SE-Direkt, jag blev iaf inte glad..