Visa ett inlägg
Oläst 2010-12-15, 22:30 #1
pelmereds avatar
pelmered pelmered är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: May 2010
Inlägg: 1 342
pelmered pelmered är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
pelmereds avatar
 
Reg.datum: May 2010
Inlägg: 1 342
Citat:
Ursprungligen postat av jonny Visa inlägg
Det bör dessutom vara skillnad på att driva en tracker och att upplåta plats för torrentfilerna i sig, antar jag.
Är ganska tveksam till det.

Driver du en torrentsite, oavsett om du hostar torrentfilerna eller ej, så kommer majoriteten med väldigt stor sannolikhet vara upphovsrättsskyddad.
Här kommer, som Gustav sa, begreppen uppsåt, vårdslöshet och oaktsamhet in. Man kommer aldrig kunna driva en site där majoriteten av allt innehåll, eller länkarna länkar till, är upphovsrättskryddat material utan att antingen begå brott på grund av antingen oaktsamhet(att man inte kontrollerar eller bryr sig) eller uppsåt(att man vet om det men skiter i det eftersom det är i enighet med sidans syfte).
Som webmaster har man ansvar för allt som publiceras på ens webbplats så man kommer inte undan genom att inte hålla koll på sidan alls heller..
Lagen är generellt sett ganska smart och flexibel i just det här avseendet.
pelmered är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat