För det första, du kan inte kräva ersättning av krogen om du inte gjort det på uppdrag av dem. Annars tror jag att du hade haft en affärsidé där.
Sen är det inte så enkelt med möjliggörande och medhjälp. På samma sätt som en vapentillverkare inte fälls för medhjälp till mord etc etc.
Youtube har absolut system för att hantera upphovsrättsligt material. Är du upphovsman kan du skapa konto och använda deras system. De identifiear i princip 100% av all musik, även om man pitchar, drar och justerar. Däremot kan ju en "egeninspelad cover" vara lite svårare för en textförfattare.
Läs tex
http://www.google.com/support/youtub...n&answer=83766
http://www.google.com/support/youtub...&answer=117597
Jag läste ett långt och fylligt blogginlägg om tekniken bakom filtret, och det var minst sagt imponerande. Tyvärr hittar jag det inte nu, såklart