 |
Klarade millennium-buggen
|
|
Reg.datum: Feb 2008
Inlägg: 2 134
|
|
Klarade millennium-buggen
Reg.datum: Feb 2008
Inlägg: 2 134
|
Jag skulle helt klart kört på en statisk HTML-sida om det handlar om en mindre sajt som inte är i något egentligt behov av databas. Har man under 50 innehållssidor tycker jag det går alldeles utmärkt att köra statiskt. När det blir många sidor och man har stort behov av att sortera beroende på kategorier och produktgrupper m.m. kan det däremot vara nödvändigt att använda databas.
Personligen tycker jag det är mycket lättare att göra en statisk HTML-sajt sökmotoroptimerad. Det kan ta mycket tid att trimma till en Wordpressdesign så att man slipper all skräpkod som egentligen är helt onödig om man bara ska använda den som statisk sajt.
Det är sant att det finns mycket bra plugins till WP. T.ex All in one SEO Pack och "relaterade inlägg"-länkar. I mitt tycke är det bara en onödig omväg när det gäller mindre sajter.
|