Visa ett inlägg
Oläst 2010-07-10, 21:20 #5
Conny Westh Conny Westh är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
Conny Westh Conny Westh är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
Citat:
Ursprungligen postat av tartareandesire Visa inlägg
Jag har själv läst en hel del statistik på universitetet, om det nu har det minsta med saken att göra. Du är hur som helst helt ute och cyklar i ditt påstående. Att mäta skillnader i lön mellan könen har tvärtom en mycket stor relevans då det belyser det verkliga problemet betydligt tydligare. Att jämföra det med dina exempel är som du själv antyder tämligen meningslöst. Din kommentar blir lite i stil med att säga "det fanns inget problem i Sydafrika under apartheid-tiden, svarta godsägare och läkare hade ungefär samma lön som de vita".

Däremot har du givetvis helt rätt i att man kan få helt olika resultat beroende på hur studien genomförs och det är inte alltför sällan partiska utförare utformar undersökningen så att det passar ett i förhand givet syfte. Arbetsgivarverkets enda syfte var självfallet att frikänna arbetsgivarna från allt ansvar i frågan genom att visa att samma jobb faktiskt ger samma lön oavsett kön. So far, so good. Arbetsgivarna är de facto inte det stora problemet. Undersökningen säger däremot inte särskilt mycket om jämställdheten i stort i samhället. Stora löneskillnader mellan stora tydligt definierade grupper (inte i stil med ditt skämtexempel om de som bor på jämna gatunummer) är ALLTID ett stort samhällsproblem och leder i längden till negativa effekter för alla.
"Att mäta skillnader i lön mellan könen har tvärtom en mycket stor relevans då det belyser det verkliga problemet betydligt tydligare."

Detta är ju ett helt befängt påstående...

Då menar du att det är relevant att jämföra en 23 årig städerskas lön med en 55 årig VD i ett börsföretag! Jag hävdar att denna jämförelse är fullkomligt irrelevant, den bevisar inte lönediskriminering!!!


Vad båda undersökningarna kom fram till var att lönediskriminering av kvinnor inte är så stor som debatten vill göra gällande.

Den huvudsakliga orsaken är inte diskriminering över huvud taget utan människornas eget yrkesval och strävan att jobba heltid och att vilja göra karriär (dvs avancera i organisationen till svårare arbetsuppgifter med mer ansvar). Det är de enskilt största orsakerna till löneskillnaderna.

Att det skulle vara diskriminering har du fått om bakfoten. SCB (undersökningsår 2004) pratar om 8,1% oförklarade skillnader, och arbetsgivarverket (undersökningsår 2008) pratar om 1,3 % oförklarade skillnader, och det finns tydliga beskrivningar av hur undersökningarna är gjorda och de skriver oxo just vad förklaringsfaktorerna är.

Senast redigerad av Conny Westh den 2010-07-10 klockan 21:28
Conny Westh är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat