Citat:
Ursprungligen postat av Internet Sweden
Nej det finns ingen nixfunktion för företag. Det finns däremot otaliga företag som erbjuder och tar betalt för det -- alltså utan att det fungerar (läs bluff).
|
Jo, jag vet att det inte finns något Nix för företag. Men det var inte riktigt det jag frågade efter. Nix är en spärrlista som används av TM-företagen för att tvätta deras listor. Det används inte för att spärra samtal från specifika telefonnummer, utan för att spärra samtal från alla telefonförsäljare. Det jag efterfrågade var en spärrfunktion som kan användas av mig, dvs innehavaren till telefonabonnemanget för att spärra ingående samtal från av mig valda nummer.
Det borde vara möjligt för en teleoperatör att förhindra att samtal från ett visst telefonnummer kopplas fram om abonnenten inte vill det.
Edit: Tack för tipset om vemringde.se