Visa ett inlägg
Oläst 2010-01-19, 15:55 #20
grinditwp grinditwp är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Mar 2008
Inlägg: 320
grinditwp grinditwp är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Mar 2008
Inlägg: 320
Citat:
Ursprungligen postat av Nihilnovi Visa inlägg
Det är ungefär som att ha HTML i sina php klasser, det följer en dålig struktur av hela systemet. Jag tycker att CSS kod ska vara i CSS filer, om CSS filen är dynamisk med hjälp av PHP/javascript/annat gör det väl knappast förvirrande.

Man ser liksom inte css sheets med .html som ändelse, eller javascript med .asp, precis som man inte ska ha .php på css sheets.
Att döpa sin css fil till .php är knappast som att ha HTML i sina PHP klasser, det är snarare som att ha HTML i sina PHP filer, vilket är mycket vanligt

Du förlorar all mobilitet av dina script om du måste konfigurera om servern för att de skall fungera.

Det lär alltså vara både enklast och mest standardiserat att döpa sina dynamiska css filer till .php om de innehåller php. Absolut bäst är såklart att generera sina .css filer med php så att de kan cachas korrekt.

Dessutom vet alla vilken fil som är style sheet filer genom att kolla headern i dokumentet.
grinditwp är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat