Citat:
Ursprungligen postat av Draqir
Domänhandel är en kapitalistisk företeelse. Om vi utgår från den marxistiska definitionen av mervärde så är min arbetsinsats tiden det tar att registrera om igen. Vilket i vissa fall kan tyckas ha ett oproportionerligt värde i förhållande till arbetsinsatsen, men det är irrelevant.
|
Jag är inte socialist på något sätt, inte ens i teorin, jag ser mitt resonemang helt och hållet som ett affärsetiskt resonemang och i förlängningen rent affärsmässigt.
Dvs för att vidmakthålla en långsiktigt god affärsrelation till kunden så behöver man som leverantör tillföra ett mervärde.
Om man är kortsiktig i sitt tänkande och suboptimerar genom att tänka att varje affär är en helt avskärmad företeelse och att kunden har NOLL i minnesfunktion kan man ta betalt av kunden utan att leverera ett mervärde. Men för långsiktigt goda relationer så behöver man tillföra ett mervärde.
Jag tror det blir svårt att anklaga mig för att hysa det minsta sympatier för marxistiska värderingar.
Jag är dock för att företag ska ta ett visst socialt ansvar, men i huvudsak ska företagen skapa värden för kunden och då uppstår även som en bieffekt mervärden för anställda, leverantörer, staten och aktieägarna. Men fokus måste ligga på att skapa mervärde för kunden, eftersom kunden är den som pengarna kommer från.
Självfallet finns det ett behov av att experiemntera sig fram och i den vevan kommer man att misslyckas ibland och lyckas ibland, förhoppningsvis lyckas man mer än man misslyckas.
Misslyckanden är ett gott sundhetstecken på att man verkluigen försöker jobba sig framåt.