Citat:
Ursprungligen postat av Tobias Turesson
Citat:
Ursprungligen postat av Danny
Newbi Guide Sökes!
Jag har planer på att inhandla min alldeles första domän och jag har fallit för en .se-domän. Så nu undrar jag lite om hur domänhanteringen fungerar. Registreringen tycks vara någorlunda enkel då man kan göra detta på loopia genom att bara gå igenom ett formulär då man beställer domänen. Utöver registrering så finns det ett par saker till som jag är nyfiken på och hoppas få svar på.
DNS:
Om jag skulle köpa en domän från Loopia, vad innebär det då. Att jag äger domänen eller att jag hyr den ifrån Loopia? Har jag själv möjlighet att styra vart denna domän pekar själv? Och hur gör man detta? :blink: Har fått för mig att det sker med sk. Domain Name Servers, och att det skall finnas sådana gratis tjänster. Gäller det då att bara skriva in sin servers IP, eller är det något mer jag bör veta för att registrera en DNS?
Subdomäner:
När man inhandlar en domän, kan man skapa egna subdomäner själv isåfall hur många? Naturligvis också hur går detta till? :huh:
Utöver dessa två punkter är det något mer som är viktigt att tänka på när man har sin egen domän?
Mvh Daniel
(anleningen till att jag talar om just loopia är att jag sett att de talas väl om dem i flera trådar här på WN.)
|
Japp, loopia är perfekt för att regga .se
Lägsta pris och bra kontrollpanel, du är ägaren över domänen.
Den enda dns tjänsten loopia har är att domänen har en loopia sida i under den tiden du inte riktat den någon annanstans. Registera egen dns ? Har du egen server eller vad menar du, zoneedit.com kanske ?
Subdomäner
Subdomäner är en tjänst som den server du kopplar domänen till står för. Du skapar dem isf i kontrollpanelen för din server.
Som det verkar bör du köpa ett webbhotell också, varför inte loopia som kanske kan ge deig bra support när du iaf köper domänen hos dem. Ring dem och ställ dessa frågor som du ställer här.
|
Vad gäller subdomäner så räcker det inte att skapa dem på din server (om du nu kör en egen server). De måste också finnas på den DNS som har hand om din domän.
DNSer är servrar som berättar på vilken ip-adress en domän finns. Det finns ett par stycken rootDNSer i världen. De håller reda på alla värdens toppdomäner (.se, .com, .net osv). Varje toppdomän (domän
.se) har ett par DNS servrar som har hand om just den toppdomänen. De berättar vilka DNS servrar som har hand om vilka domäner som ligger under den toppdomänen (
domän.se)
Dessa DNS servrar är (de sistnämnda) är de du lägger informationen om just din domän och de subdomäner du har under den (
www.domän ftp. mail. osv)
Om du vill ha sune.domän.se så måste du alltså:
* Registrera domän.se hos ett ombud för nic.se och ställ in att DNSerna du skaffar i steg två har hand om domänen
* Skaffa dig plats på två DNS servrar en primär och en sekundär kommer oftast i ett paket så att säga. Pri DNS och Sec DNS tillsammans - DNS hantering
* Ställa in DNSerna så att sune.domän.se och alla andra domäner (domän.se,
www.domän.se osv) pekar mot ip adressen din server har.
* Ställ in servern så att den svarar på de domännamn du ställt in.
Klart
<offtopic>
Jag kan bara berömma forumadministratörerna här på forumet. Att driva forum är alltid en otacksam verksamhet (jag gör det själv). Till er som kritiserar faktumet att lågnivå-folk kommer in kan jag bara säga att ni kanske skall ta er en funderare till på att det faktiskt är någon som ideellt sitter och tar administrerar forumet.
Ställ krav, men gör det på er själva också. Om ni tycker det behövs en newbie-guide. Gör en själva, eller hjälp till att skapa en!
Ni som driver wn gör ett mycket bra jobb! Det är en klockren resurs!
</offtopic>