Visa ett inlägg
Oläst 2006-09-28, 08:25 #6
El bueno El bueno är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: May 2006
Inlägg: 153
El bueno El bueno är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: May 2006
Inlägg: 153
Jag ska ge dig ett professionellt svar (jag är utbildad samt jobbar som affärsutvecklare). När ett företag ska värderas och säljas tittar man framförallt på två saker:

1) Avkastningen

2) Potentiella framtidsmöjligheter

Kommentar punkt 1: För att ungefär veta vad det uppskattade värdet bör vara på
företaget bör du ta senaste årets vinst och gångra det med 6 d.v.s om företaget förra året gjorde en vinst på 1 miljon ligger värdering på företaget runt 6 miljoner.

Kommentar punkt 2: Om man verkligen vill tjäna pengar bör man bygga upp företaget så att de framtida möjligheterna ser bra ut, köpen av MySpace samt Skype är klockrena exempel. I detta fall värderar man medlemmsdatabasen, för en vanlig "svensson" med normal inkomst brukar man lägga ett värde av 200kr/år. D.v.s att om företaget har en databas som låt oss säga Playahead d.v.s ca 1 miljon medlemmar blir det uppskattade värdet på företaget ca 200 miljoner (200*1 000 000).

Obs. ovanstående är en grov förenkling om hur man värderar ett företag, för mer grundlig analys ta kontakt med en företagsmäklare. Obs!
El bueno är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat