WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Domännamn (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=16)
-   -   TV4 vann namnstid (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=37338)

mkj 2009-06-10 09:44

http://dagensmedia.se/mallar/dagensmedia_m...?version=240422

Vikarien 2009-06-10 09:51

"ond tro" - är det så dom kallar intelligenta konkurrensfördelar nuförtiden

ors 2009-06-10 10:37

"Intelligenta konkurrensfördelar" - Är det så de kallar varumärkesintrång nuförtiden?

design.se 2009-06-10 11:15

Undrar varför det tog 5 år...?

claes 2009-06-11 18:33

Citat:

Originally posted by ors@Jun 10 2009, 10:37
"Intelligenta konkurrensfördelar" - Är det så de kallar varumärkesintrång nuförtiden?
+1

kw_wasabi 2009-06-16 02:44

Detta är väl ett ganska solklart fall, TV4 har rätt till domänen. Som sagt, konstigt att det tog 5 år.

Alpha 2009-06-16 23:52

Går nog att komma undan "ond-tro" ifall man har en riktigt trovärdig story att vända sig mot.

"Jag köpte tv400.se för att jag ska ge bort 400st tv-apparater till folk och skriva om det i min nya blogg osv osv..bullshit"

Eller något åt det hållet haha ;(

Internet Sweden 2009-06-17 07:03

Mja, nu körde väl den förre innehavaren på en annan linje:

"Tack Vare 400, en intresseorganisation"
http://web.archive.org/web/20050204151928/...//www.tv400.se/

Vikarien 2009-06-17 07:37

Citat:

Ursprungligen postat av claesm
Citat:

Ursprungligen postat av ors
Intelligenta konkurrensfördelar - Är det så de kallar varumärkesintrång nuförtiden?

+1

Det framgick inte av artikeln att köparen gjort sig skyldig till varumärkesintrång, och det verkar ju inte heller vara fallet.
Han kanske faktiskt ville skapa en intresseorganisation, eller...försöka sälja den till TV4. Om TV4 är så klantiga att de inte reggar domännamnet innan de skickar ut pressmeddelandet så tycker jag att de gott kan sota för det med att betala ett överpris för domänen. Så skall marknaden fungera.

Maxjohan 2009-06-18 02:18

Citat:

Ursprungligen postat av Vikarien
Citat:

Originally posted by -claesm@Jun 11 2009, 18:33
Citat:

Ursprungligen postat av ors
Intelligenta konkurrensfördelar - Är det så de kallar varumärkesintrång nuförtiden?

+1


Det framgick inte av artikeln att köparen gjort sig skyldig till varumärkesintrång, och det verkar ju inte heller vara fallet.

Med intelligenstnivån på domän forum som NamePros, och "domäner"
jag ser i domän forums under försäljning, så är jag och tror jag att chansen är tämligen obefintlig i att personen har en IQ tanke innan med en plan som var något "annat" än att parkera tv400.se och tjäna några slantar i månaden.

Businesskompetensen på NamePros domänforum är två amöbor i en smäll. Få gånger har jag sett så mycket inkompetens och "mental instabilitet" som de gångerna när jag har besökt NamePros.

Det är låg mentalitet av att snuskregga andra varumärken, och barnsligt om jag får mitt sagt.

Det lockar dem är drömmen om att tjäna enkla pengar, och den låga inkompetenta människan reggar gärna sina domäner efter andra organisationer och företagsnamn.

Oftast känns det som "immature" och ungdomar, ser guldkalv bakom varje hörn, vad en de sätter sig an för affärsverksamhet. Problemet är att det finns ingen erfarenhet eller vilja till att utbilda och starta något företagande. Ingen riktig tanke bakom något. Ingen affärsplan, nada!

Det är endast drömmen om jackpotten, som håller dem i liv. Hoppas vi kan visa dem bättre vägar. För det finns trovärdig och kompetenta företagare i Sverige.

Det gäller att storföretagare ger sig in i leken och uppmuntrar den yngre generationen om att starta och gå hela vägen till mål. Och visar dem hur, så kan vi skaffa oss en uppfattning om vad som krävs och om vi är villiga att ta stegen som krävs.

Just nu så finns det väldigt mycket pseudo-affärsverksamhet i Internet företagande.

Jag rekommenderar gärna böcker om ni skickar ett privat meddelande och är intresserad. Marknadförings böcker som jag fick oerhört mycket ifrån.

Det finns grymt mycket ordentligt skriva böcker inom företagande, som är X tusen gånger mer i värde än dem som jag hittat och endast finns på Engelska.

Att leta på Amazon i engelska företagsböcker är som att leta efter
en synål i en höstack. Mycket Bullshit


edit: f-n hittade två fel i stavning


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 03:40.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson