WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Allmänt (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=2)
-   -   websiterace.com (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=34912)

Polzer 2009-02-03 20:49

Tjena!

Finns det någon här på WN som känner till websiterace.com och tävlingarna där?
Jag har aldrig hört talas om dem... Är det seriöst eller inte?

Tack på förhand!

//A

pimpmaster 2009-02-03 23:33

Jag fick också en "inbjudan" till den "tävlingen". Jag fattar inte varför man ska betala för det. Det är nog bara en stor scam allting. Forget it är mitt tips.

fabian 2009-03-05 09:31

Jag fick följande mail.... Fetmarkerar det jag tycker är anmärkningsvärt.

Citat:

Hej!

Jag är i utskott som organiserar en tävling, Finlands Bästa Webbsidor. Den här tävlingen har organiserats tre gånger i Finland. I år organiserar vi första gången Sveriges Bästa Webbsidor -tävlingen 2009.

Jag har bekant mig med era webbsidor, och era sidor var frisk, schema är angenäm, klar, lätthanterlig och enhetlig. Sidorna var så bra att jag hoppas att ni deltar i vår tävling. Jag inviterar era www-sidor: XXXXXXXXXXX Sveriges bästa webbsidor – tävlingen 2009. Jag hoppas att ni accepterar vår inbjudning.

Bara cirka 4-5% av Sveriges företag kommer att få den här inbjudningen.

Den här jätte popular tävlingen finns i adressen www.websiterace.com. Den viktigaste partner i Sverige är Radioguide.

Vinnare ska få radio kampanj, värde 50.000 SEK.

Deltagandet i tävlingen ger era webbsidor uppmärksamhetsvärde och synlighet för hela år 2009, eftersom varje deltagare får lägga sina webbsidor med länk och namnet på företaget/föreningen på vår populära Anmälda deltagare -sida.

Den här tävlingen annonseras mycket i radio och andra media.

I våra popular webbsidor är många tusen besökare varje dag. Besökarna kan rösta de bästa webbsidor gratis hela åren. Varje månad sidorna som får mest röster, publiceras och lönas. Och varje månad de fem bästa webbsidor går upp till international Globe -tävlingen.

Ni kan delta i tävlingen genom att skicka e-post till mig. Var vänliga och bifoga era kontaktuppgifter i e-posten. Er rabatt är nästan -50%, när ni svarar på vår inbjudning.

Deltagaravgiften i er serie är 1122 SEK (Normal pris är 1870 SEK). Det finns inte andra kostnader.

Vänliga hälsningar,

Anne Sipola
[email protected]
Sveriges Bästa Webbsidor –tävlingen
NT-Media Oy / www.websiterace.com

Jag tycker att mailet känns väldigt hafsigt ihopskrivet och känner inget överdrivet förtroende.

För övrigt känns deras största sponsor radioguide.fm rätt B, för att inte tala om websiterace.com´s egna hemsida. Förstasidan är en 600 kb stor png.

Jag kommer inte att delta i tävlingen.

digi 2009-03-05 09:58

I vilket fall som helst borde dom anlitat en riktig översättare istället för att själva översätta från finska till svenska :P

SEOFredrik 2009-03-05 10:16

Vi fick en inbjudan och en kollega känner de bakom Radioguide.FM och de är inte alls med på detta, enligt dem själva.

Ett företag som listas som deltagare är Svenska Spel och min kollega var bara tvungen att kolla med dom, ifall de var med i detta. Självklart var de inte det och Svenska Spel blev lite sura och skulle kontakta sin säkerhetsavdelning angående detta.

Rena bluffen helt enkelt

studiox 2009-03-05 19:06

Finns ju telefonnummer och e-post på sidan, men inget man orkar bry sig om

googlade telefonnummer och inga träffar alls förutom till tävlingen. hmm

tartareandesire 2009-03-05 22:37

Inser man inte direkt att detta är en oseriös aktör så kanske man borde fundera lite över sitt yrkesval som egen företagare.

emilv 2009-03-05 22:50

Nu verkar NRJ vara en stor sponsor också! Fräsigt, jag tror jag ställer upp direkt!

fabian 2011-07-04 12:42

Lustigt, fick ett mail precis som jag tyckte kändes lite bluff-aktigt. Började googla det och hamnade här i en tråd jag skrivit i för två år sedan.

Det är samma arrangörer men dom har nu anlitat en ordentlig översättare verkar det som.

Mailet denna gången såg ut såhär:

Citat:

Hej v.v. vidarebefordra till den Marknadsansvariga,

Jag tillhör organisationen som arrangerar Webbsidornas SM-tävling i Sverige, i samarbete med airBaltic.

Vi har bekantat oss med Era hemsidor: XXXXXXXXX, och konstaterat att webbplatsen har hög standard, således vill vi bjuda in Er, XXXXXXXXX, att delta i tävlingen.

Vi arrangerar tävlingen för att ta reda på vem som har Sveriges Bästa Webbsidor 2011. Beslutet styrs av röstdeltagare som besöker våra sidor.

Huvudpriset utgörs av en reklamkampanj, värd ca. 100.000 SEK, som innehåller TV-reklam och Google Adwords -marknadsföring. Utöver det har vi ett stort antal andra värdefulla priser för klassificerade vinnare.
Det lönar sig inte att delta endast på grund av priserna: Genom att delta får Ni också mer trafik, mer synlighet och många fler nya potentiella kunder till Era webbsidor!

Vi marknadsför tävlingen, Sveriges Bästa Webbsidor 2011, aktivt i Google, Facebook samt på hundratals olika webbplatser, och våra sidor besöks av hundratusentals besökare och röstdeltagare under 2011.

Man kan delta i tävlingen antingen helt gratis (2 mån. provdeltagande) eller med -50% kampanjavgift, Ni bestämmer. Läs mer om alla fördelar som deltagande medför genom att klicka här.

Kom gärna med och tävla!

Med Vänlig Hälsning,

Annika Johannesson
Marknadsansvarig
[email protected]
WebSiteRace
Sveriges Bästa Webbsidor 2011
Är det någon mer som fått detta?

AnnCharlott 2011-08-16 17:14

Vi har också fått en inbjudan, och även om mejlet och sajten ser mer proffsig ut nu så känner jag mig skeptisk. De skriver att de ska jobba aktivt på Facebook men jag kan inte hitta dem där och så vitt jag kunde se hände inte mycket när jag klickade på gilla-knappen på deras sajt.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 22:02.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson