WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Sökmotorpositionering (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=11)
-   -   netpilots.se (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=20252)

retrolink 2007-03-27 15:33

Är det någon som känner till eller har tidigare erfarenhet av dem?

Jag är på jakt efter en långsiktig relation med ett SEO-företag som kan hjälpa oss med flera våra sajter, är självklart öppen för vidare diskussion och offerter från andra SEO-företag också.

Mvh,
David

Wojt 2007-03-27 15:50

Verkar inte direkt kunna optimera sin egen sida. Det saknas <h1> taggar lite här och var. Och det är ganska basicnivå..

Sen orkar jag inte granska mer.

xpat 2007-03-27 21:57

Deras val av metataggar är väl inte så imponerande, det är dessutom lite vanning när ett SEO-bolag bland annat använder ordet kursgård i förstasidans titeltagg. En titeltagg som inte är sådär väldigt snygg, ännu en golddigger?

melin 2007-03-27 23:34

dom kör med <span> och stylesheets för att skapa rubriker.. det gör inte ens jag som inte sysslar med SEO

Milad 2007-04-05 09:24

Citat:

Originally posted by melin@Mar 27 2007, 23:34
dom kör med span och stylesheets för att skapa rubriker.. det gör inte ens jag som inte sysslar med SEO

Vad spelar det för roll om man använder span eller inte till rubriker?

xpat 2007-04-05 10:00

Citat:

Ursprungligen postat av Milad
Citat:

Ursprungligen postat av melin
dom kör med span och stylesheets för att skapa rubriker.. det gör inte ens jag som inte sysslar med SEO

Vad spelar det för roll om man använder span eller inte till rubriker?

De använder inte h1:or, en av de mest grundläggande kunskaperna inom SEO. Om någon påstår sej kunna SEO och inte använder H!:or för att sätta rubriker så bör han/hon byta yrke!

mazada 2007-04-05 11:03

Citat:


De använder inte h1:or, en av de mest grundläggande kunskaperna inom SEO. Om någon påstår sej kunna SEO och inte använder H!:or för att sätta rubriker så bör han/hon byta yrke!

Har du lite mer starkt underlag på detta, att H1:or alltid förbättrar positionen på en sökmotors serp?

melin 2007-04-05 12:03

Citat:

Originally posted by mazada@Apr 5 2007, 10:03
Citat:


De använder inte h1:or, en av de mest grundläggande kunskaperna inom SEO. Om någon påstår sej kunna SEO och inte använder H:or för att sätta rubriker så bör han/hon byta yrke

Har du lite mer starkt underlag på detta, att H1:or alltid förbättrar positionen på en sökmotors serp?


Ja.. logik t.ex

<h1> = rubrik.. sökmotorerna vet detta och lägger då mer värde i det som finns mellan olika <h> taggar än mellan

(speciellt då mellan <h1>)
Nu är ju som tur är sökmotorna så pass smarta så man kan inte lura dom och få en superviktig sida genom att ha allting inom <h1> eller en uppsjö med <h1> tags på sidan.

En sökmotor kan inte "se" vad vi som besökare ser. Vi ser t.ex att en rubrik är en rubrik på hur den är utformad jämfört med resten av sidan. Vi ser vad som är en underrubrik på samma sätt osv. Vi ser att ett citat är ett citat för att det finns " i början och slutet.

En sökmotor vet inte sånt där, den förlitar sig på att en rubrik ligger inom <h1>, en underrubrik inom <h2> och att citat ligger mellan <q> osv.

Sökmotorer är blinda och surfar runt på samma sätt som en blind människa gör. Vill man ha större chans att hamna bra till hos sökmotorer ska man ha bra semantik (rätt tag på rätt plats)

Att köra <span style="font: 24px arial bold;">Rubrik</span> är dålig semantik.. <h1>Rubrik</h1> är bra (och rätt)

mazada 2007-04-05 22:04

Tack för svaret Melin, nyttigt!

Jag var oxå ute lite efter någon som har konkreta bevis för att man får upp sidorna bara med hjälp av att lägga på h1:or typ, innan hade jag <span> och låg tvåa på ett ord... sedan bytte jag till <h1> och hamnade etta =)

Ni behöver inte svara på detta i denna tråd då blir det lite väl offtopic.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 05:18.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson