WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Nyheter (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=3)
-   -   Hårdare tag mot svenska spammare (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1055270)

daniel_ 2012-10-09 11:08

Hårdare tag mot svenska spammare
 
GP rapporterar idag om att konsumentverket förbereder åtgärder mot tre specifika företag som systematiskt bryter mot "SPAM-lagen", trots tillsägelser.
Citat:

Nittiotusen anmälningar – ingen fälld. Det är facit drygt åtta år efter att lagen mot skräppost infördes. Men nu förbereds vad som kan bli de första stämningarna mot spammare.
http://www.gp.se/konsument/konsument...-mot-skrappost

Det tog sin lilla tid.. Min uppfattning är att skräppostmängden ökat markant från svenska bolag.

tartareandesire 2012-10-09 11:43

En liten ljusning men man ska nog inte jubla riktigt än :) Tror knappast Telenor blev särskilt ledsna när de fick böta 10 000 danska kronor. Ungefär lika verkningslöst som bötesbeloppen i samband med vissa miljöbrott där bolagen ändå kan tjäna på att begå brott...

Conny Westh 2012-10-09 11:56

Äntligen!!!

jonny 2012-10-10 12:55

Vi får väl se... Viten om 100 kr per meddelande eller liknande borde ju vara en vettig väg.

Ciffan 2012-10-10 14:51

Äntligen!
Men man ska väl inte ropa hej ...

Jag hoppas att ni som har EF, eller får det till er som privatperson anmäler all spam ni får - det är först när de får tillräckligt många som de kan agera

KV har bytt adress till anmälningssidan- här är den nya
http://www.konsumentverket.se/intern...m-steg-1-av-3/

Jo, jag anmäler dagligen

patrikweb 2012-10-10 22:39

Tror inte det blir något straff i domstol, även om det blir det så är det väl värt betala den avgiften för att få skicka spam.

Böter är ju bara en avgift för att få göra vissa saker.

tartareandesire 2012-10-11 10:54

Citat:

Ursprungligen postat av patrikweb (Inlägg 20452680)
Tror inte det blir något straff i domstol, även om det blir det så är det väl värt betala den avgiften för att få skicka spam.

Böter är ju bara en avgift för att få göra vissa saker.

Beror ju lite på brottet och verksamheten, dålig publicitet kan skada ett företag.

patrikweb 2012-10-11 11:10

Citat:

Ursprungligen postat av tartareandesire (Inlägg 20452708)
Beror ju lite på brottet och verksamheten, dålig publicitet kan skada ett företag.

Nu tror jag inte dålig publicitet spelar större roll för spam företag ;) Lär inte skadas så mycket mer :P

Ciffan 2012-10-11 11:31

Jag håller med om att "egenspammare" nog kan se böter som "kostnader för inkomstens förvärvande". Men om det gäller ett företag, som vi tidigare diskuterat här, som både skickar ut för sin egen verksamhet och säljer adresser/utskick till godtrogna företag/organisationer så tror jag att publiceringen av straffet kan spela viss roll. Eller så bara hoppas jag ;)

tartareandesire 2012-10-11 11:57

Citat:

Ursprungligen postat av patrikweb (Inlägg 20452711)
Nu tror jag inte dålig publicitet spelar större roll för spam företag ;) Lär inte skadas så mycket mer :P

Även H&M har dömts för spam :) Fast visst finns det ett gäng som det spelar mindre roll för.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 10:37.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson