WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   E-kommers (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=10)
-   -   distansköpslagen (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1048198)

Anders Karlsson 2011-05-15 11:47

distansköpslagen
 
Gäller distansköpslagen ifall man först kommer överens om ett köp per telefon och sedan köparen hämtar varan i butik och betalar mot faktura? Någon som vet?

xciso 2011-05-15 19:57

Nu kan inte jag inte svara på denna fråga som expert, men enligt mig så gäller inte lagen där.
Kunden hämtar ju trots allt varan i butiken, och det är ju egentligen där köpet görs.

lunarmys 2011-05-16 09:41

Vart och hur kunden betalar spelar ingen roll, det som har betydelse är hur affären gjordes upp.

Affären skedde inte face-to-face och borde därför ses som distanshandel.

inpbox 2011-05-19 16:55

En väldigt viktigt fråga är om det är privat person eller företag. För företag gäller inte distansköpslagen över telefon. Så även om dom inte hämtar ut varan kan du gå vidare till inkasso.

Anders Karlsson 2011-05-19 17:03

Nejdå det är inget sånt. Kunden har hämtata varan och är nöjd förmodligen ute och paddlar i just denna stund. Ville bara veta om jag skulle skicka med noten om distansköpslagen eller inte, men det verkar klart att den gäller då det är en privatperson samt att vi gjorde upp affären per telefon.

inpbox 2011-05-19 17:07

Ja då gäller 14 dagars ångerrätt om den levereras tillbaka i samma tillstånd som den var när du skickade den. Alltså kan han ju självklart inte skicka tillbaka den om han paddlat in i en sten och den är skadad :D

GregerA 2011-05-27 19:21

Det där kan man nog vända o vrida lite som man vill på.

Citat:

2 § I lagen avses med distansavtal: avtal som ingås inom ramen för ett av näringsidkaren organiserat system för att träffa avtal på distans och kommunikationen uteslutande sker på distans,
Man kan ju hävda att avtalet slutförs i och med att kunden hämtar varan, och då utförs ju inte den kommunikationen på distans. Särskilt om du inte skickar någon formell orderbekräftelse, utan bara informerar om att nu finns varan tillgänglig för avhämtning, så har inget avtal slutits.

Men det enklaste är väl att skicka med en not med alla order, som är skriven i generella ordalag ... "... för avtal som ingåtts på distans ..." ... sedan får man väl ta det från fall till fall om det verkligen är ett distansavtal eller inte.

jonny 2011-05-29 20:44

Om jag ringer den lokala affären och ber de lägga undan något till mig så borde det ju inte bli något distansavtal ändå, tycker jag.

Gustav 2011-05-29 21:17

Lagen har två syften. Det ena är att ge mjäkiga konsumenter som inte kan/vågar säga nej, en chans att skydda sig mot påträngande dörrknackare och telefonförsäljare. Det andra syftet är att ge konsumenten ett skydd då denna köper "grisen i säcken", dvs inte har kunnat undersöka varan innan köpet genomfördes.

Med det som utgångspunkt så skulle jag säga att lagom om distans- och hemförsäljning inte gäller i det här fallet. Konsumenten har aktivt sökt upp dig. Konsumenten har vid upphämtandet av varan haft tillfälle att besiktiga den (om konsumenten sedan har gjort det, eller bara lastat upp sitt paddelfordon på släpet, spelar mindre roll).

Sebbe 2011-05-29 22:57

Jag är inte fullt lika säker på att lagen skulle tolkas och tillämpas så som du säger.
Det eftersom syftet med lagen är dels att skydda den svagare parten i avtalsförhållande (dvs. konsumenten). Lagstiftaren anser nämligen att konsumenten är den svagare parten i jämförelse med näringsidkaren som har mera resurser.
Det andra är det att distansavtalslagen brukar tolkas ganska extensivt vid tvister som avgörs i domstol (rättspraxis). Vilket innebär att den tolkas i förmån för konsumenten (återigen styrkeförhållandet mellan konsument - näringsidkare).
Det viktiga som lunarmys redan påpekade är när avtalet ingicks. Vilket är ett klassiskt problem när man ser till avtalsrätten som helhet.

Var det när konsumenten per telefon "beställde" varan eller var det först när konsumenten avhämtade den beställda varan? (Alltså i vilket skede blev konsumenten bunden av avtalet).
I Sverige tillämpas i allmänhet ”anbud – accept” modellen. Vilket i sin tur innebär att säljaren ger ett anbud om att sälja produkten till köparen, vilket sedan köparen accepterar.
Gjordes denna accept direkt över telefon så har ett avtal uppkommit över distans och följaktligen gäller distansköpslagen. Om det gick till på ett annat sätt vid "beställningen" över telefon och köparen och säljaren först blev bundna av köpet vid hämtningen av varan då gäller ju konsumentköplagen (KköpL).


/Sebbe


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 19:48.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson