WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Off Topic (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=7)
-   -   FC WN . . . ? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=10291)

Andreas Bard 2005-10-12 21:13

Hej,

Har under de senaste veckorna följt det otroligt underhållande programmet FC Z som går på ZTV, där ett gäng "nördar" ska lära sig spela fotboll.

Någon annan som kollat på detta?

Så vad säger ni grabbar ska vi dra i gång FC WN . . .då blir vi ett gäng "dator nördar" (ja vi är nördar även fast vi arbetar framför datorn :P ) som lirar fotboll.

:D

/Andreas

Fredrik 2005-10-12 21:44

njaaa....tveksamt att få ihop ett lag va...haha

Johan H 2005-10-12 21:46

Har sett programmet på TV. Måste säga att den där nörden som gillar universitetslivet med overaller är verkligen en.... ja.

Att man ens ställer upp...förstår jag inte.

zpD 2005-10-12 22:02

Väldigt underhållande program, har dock en gammal skada som spökar, jag kan skrika från bänken ;)

Spindel 2005-10-12 22:17

Ha laget i Göteborg så kan jag vara med och leda laget till SM-guld! :)

Alex 2005-10-12 22:36

Jag är också med om det är i göteborg ;)

Andreas Bard 2005-10-12 22:44

Själv sitter jag i STHLM .. .men vi får väl starta 2 lag . .ett därnere och ett här uppe!

he he . .

freakalis 2005-10-12 23:51

Jag orkar inte springa, men jag kan stå i mål (gjorde jag när jag spelade ändå ;)

Kristofer 2005-10-13 00:03

Citat:

Har sett programmet på TV. Måste säga att den där nörden som gillar universitetslivet med overaller är verkligen en.... ja.

Att man ens ställer upp...förstår jag inte.

För en som inte pluggat i en studentstad där overaller är vanliga så förstår jag verkligen din åsikt, MEN, ja det finns ett stort "MEN" här, det är mycket vanligt med overaller i exempelvis Linköping. Här springer hela teknologiska fakultetens studenter runt med overaller några gånger i månaden på "kravaller" av olika slag. Även ekonomer (däribland mig själv) har overaller och det är inte så ovanligt att även vi går på dessa kravaller (typ av fest då klädseln är overall).

Det är inte overallen eller hans gycklande (gyckel = teater, sång, sketcher osv) som gör honom till nörd, snarare hans andra intressen som teknisk fysik och allt runt om det. Kändes viktigt att poängtera det när vi nu befinner oss i OT-forumet..

Kan även säga att det finns en hel del mycket fina damer på bland annat affärsjuridik och ekonomprogrammet som framfört gyckel utan att för den skull uppfattas som det minsta nördiga.. :rolleyes:

zpD 2005-10-13 01:40

Citat:

Originally posted by Kristofer@Oct 13 2005, 00:03
Det är inte overallen eller hans gycklande (gyckel = teater, sång, sketcher osv) som gör honom till nörd, snarare hans andra intressen som teknisk fysik och allt runt om det.
Jag får väll ta åt mig antar jag.. hade 3-4 pers i en klass på 26 som ägde overaller.
Iofs fanns det ett antal personer som inte var brillianta socialt, men när man talar om personer som är ett hund-till-människa steg intelligentera än en själv så kan det vara svårt att säga vem som är konstig egentligen ;)

inte för att jag blev defensiv eller något sånt...eh ;)


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 03:40.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson