WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Företagsamhet, juridik och ekonomi (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Jag fick mitt F-skattebevis! (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=8046)

Jim_Westergren 2005-05-20 14:23

Hej,

Blev precis glad över att jag fått mitt F-skattebevis för min nya egenfirma.

Nu återstår bara ett problem.

Jag fick mitt namn "JW webbdesign" avslaget från bolagsverket pga att "JW" är ett varumärke (inte vet jag vad) och "kan förväxlas".

Jag kollade upp det på PRVs webbplats och läste deras webbsida om förväxlingsbarhet men finner inte att jag faller inom deras beskrivning.

Inte bara det, efter att jag Googlat lite fann jag dessa här med "JW":

"JW Design" (enskild firma som startades i januari 2005)
"JW Montage"
"JW Konsult"
"JW:s Elservice"
"JW Träprodukter AB"
"JW Rörservice AB"
"JW:s Grävtjänst"
"JW Fly Design"
"JW Brunnsborrning AB"

Vad tycker ni jag ska göra?

Ska jag e-maila PRV eller ringa Bolagsverket?

Någon som har någon erfarenhet?

Inte tänker jag ändra mitt namn.

Davve 2005-05-20 14:28

Om det är enskild firma du har måste du inte registrera den hos PRV, räcker hos skattemyndigheten. Då kan du använda det namnet utan att du registrerar det.

Thomas 2005-05-20 14:29

JW Webbdesign

&

JW Design
JW Fly Design

Är ju ganska lika det måste man ju hålla med om, men iofs om det nu fanns 2 tidigare vad gör då 3. Minst ett av dom du googlat fram är nog inte registrerat.

Thomas

hubbert 2005-05-20 14:33

Varumärken kan du kontrollera här http://www.prv.se/vmi/ och JW är ett varumärke.

Edit: Om du reggar firman som "Jim Westergren Webbdesign" sedan i all korrespondans använder dig av JW Webbdesign. Skriver lite smått längst ned på fakturorna och på hemsidan firmanamet i klartext.

Klorinsky 2005-05-20 14:41

Det där får du ALDRIG igenom om du inte får skriftligt godkännande från de aktuella företagen. Ett tips är att lägga ner det direkt och komma på något annat namn helt enkelt.

Jim_Westergren 2005-05-20 15:32

Citat:

Originally posted by Davve@May 20 2005, 14:28
Om det är enskild firma du har måste du inte registrera den hos PRV, räcker hos skattemyndigheten. Då kan du använda det namnet utan att du registrerar det.
Ja, det är en enskild firma. Jag ska inte registrera den hos PRV men hos Bolagsverket, detta enligt foretagsregistrering.se. Eller behövs det inte för enskild firma? Är ny i det här området ...

Jim_Westergren 2005-05-20 15:34

Citat:


JW Webbdesign

&

JW Design
JW Fly Design

Är ju ganska lika det måste man ju hålla med om, men iofs om det nu fanns 2 tidigare vad gör då 3. Minst ett av dom du googlat fram är nog inte registrerat.

Ja det håller jag med om men vad jag menar är att varför kunde de registrera sig och inte jag. Om nu "JW" är ett varumärke borde inte även de också kunna förväxlas?

Om de kunde bli godkända så borde även jag det.

Jim_Westergren 2005-05-20 15:36

Citat:

Om du reggar firman som "Jim Westergren Webbdesign" sedan i all korrespondans använder dig av JW Webbdesign. Skriver lite smått längst ned på fakturorna och på hemsidan firmanamet i klartext.
Det är nog ingen dum ide. Om jag inte får igenom JW Webbdesign så blir det nog så jag gör.

Jim_Westergren 2005-05-20 15:38

Citat:

Det där får du ALDRIG igenom om du inte får skriftligt godkännande från de aktuella företagen. Ett tips är att lägga ner det direkt och komma på något annat namn helt enkelt.
Jag tror det är ett missförstånd. Det handlar inte om de andra företagen utan varumärket "JW". Om de kunde registrera sig så borde jag också det.

digiArt 2005-05-20 16:10

Citat:

Originally posted by Jim_Westergren@May 20 2005, 15:32
Ja, det är en enskild firma. Jag ska inte registrera den hos PRV men hos Bolagsverket, detta enligt foretagsregistrering.se. Eller behövs det inte för enskild firma? Är ny i det här området ...
Det är alltid bäst att registrera hos bolagsverket också, ibland begär leverantörer kopia på registreringsbevis och då räcker inte enbart f-skattebevis. Sedan finns det vissa uppställda regler för vilka som ska registrera trots att de är EF, men varför inte egentligen, det är inte mkt besvär och "förlusten" handlar om 800:-

Vad gäller företagsnamnet så gäller skyddet bara i ett län för EF såvida man inte skyddsregistrerar i flera län. Avslaget kan bero på att det finns företag i samma län som du och därmed uppbär skydd hos bolagsverket.

Varför inte välja JW Webbproduktion, JW Produktion eller liknande, det är inte bara design du pysslar med vad jag förstår? Väljer du ett neutralt namn hindrar inte detta förändrat inriktning i företaget om detta skulle ske.

Helix 2005-05-20 16:11

"JW Webbdesign "

Ok, det handlar oftast om både JW och Webbdesign. JW är ´redan taget och Webbdesign är inte urskiljande ur bolagsverkets synpunkt. Ring och fråga om det, de svarar gärna på det. Om du skulle lägga till en plats som t.ex. "JW Webbdesign Sweden" skulle du förmodligen få igenom det på bolagsverket. Det finns fler ord som inte är tillräckligt särskiljande, t.ex. "Solution", "Service" ... mm.

Som du kanske ser på de namnen ovan ser du att "JW Design" och "JW Fly Design" skiljer sig med ett "Fly". Dessutom ser du inte på namnet vad det egentligen innehåller.


Ett Exempel:
Slå på bolagsverket på t.ex. "MEGABYTE" så har folk oftat andra ord inkorporerade i namnet, som t.ex. städer, länder, platser mm. Sedan kankse på deras sida eller i beskivningar av företaget utelämnar man "i MALMÖ" t.ex. och istället för att uppge "Megabyte i Malmö" saå säger man helt enkelt "MEgabyte". Det fullständiga namnet visar man endast ofta vid avtal och fakturor.

Helix 2005-05-20 16:14

Citat:

Originally posted by digiArt@May 20 2005, 16:10
Varför inte välja JW Webbproduktion, JW Produktion eller liknande.....
JW Produktion kommer inte räcka till, men kanske webbproduktion kommer att gå igenom. Dock tvivlar jag på det. Bäst att ringa handläggaren på bolagsverket och fråga om "webbproduktion" är tillräckligt särskiljande. De svarar på det direkt, men kan INTE ge ett direkt svar om hela namnet blir godkänt. Det där med "särskiljande" är lite knepigt tyckte jag också, men så är fallet.

Jim_Westergren 2005-05-20 16:19

Tack för värdefull information.

Citat:

Varför inte välja JW Webbproduktion, JW Produktion eller liknande, det är inte bara design du pysslar med vad jag förstår? Väljer du ett neutralt namn hindrar inte detta förändrat inriktning i företaget om detta skulle ske.
1. Det skulle bli avslaget pga att "JW" finns med (om jag inte lyckas få igenom mitt beslut).
2. "webbdesign" är nyckelordet jag har sökmotoroptimerat min sida på och är det mest passande. (Domänen ligger nu i Googles sandbox ...)

Jag ska ringa bolagsverket nu och se vad de säger.

jonny 2005-05-20 16:23

Ang registrering hos PRV ovan. Bolagsverket är nytt och ingick tidigare i PRV, därav är det mycket möjligt att Bolagsverket lite slarvigt benämns PRV i ett antal år framöver...

Jim_Westergren 2005-05-20 16:35

Bolagsverket hade stängt och öppnar igen på måndag.

Får ta en rejäl funderare över helgen.

Bengt 2005-05-20 19:09

Citat:

Originally posted by hubbert@May 20 2005, 14:33
Edit: Om du reggar firman som "Jim Westergren Webbdesign" sedan i all korrespondans använder dig av JW Webbdesign. Skriver lite smått längst ned på fakturorna och på hemsidan firmanamet i klartext.
Jim: Ovanstående är ju det klart bästa förslaget. Det är ju så många gör, och det funkar ju bra. Du kommer ju då i alla korrespondens att använda precis det namn som du helst ville ha. (Att bråka med bolagsverket för att få dom att ändra sig, det är meningslöst.)

/Bengt

robertsson 2005-05-20 19:29

Att bråka med bolagsverket är ganska meningslöst. Precis som Hubbert och Bengt skriver är bästa lösningen att registrera ett längre namn och använda sig av ett kortare.

Jag kan ge ett exempel på företag som jag känner till gör så:

www.tricom.se
Om Tricom - Företagsfakta
Företagsfakta:
Tricom etablerades 1985. Då bolaget 1991 registrerades om till aktiebolag fick vi inte ha namnet Tricom data AB. Det namn som står registrerat hos patent och registreringsverket är:

"Technical Reference Initiative to Computer Operation Methods & data of Scandinavia AB"
Vårt namn mot marknaden är "Tricom data AB" eller enbart "Tricom"

PRQ 2005-05-21 20:28

Vi gör likadant - PRQ Internet / prq Inet. Bolagsverket tyckte att "PRQ Inet" skulle kunna förväxlas med bl.a. ett bolag som heter "INET Nätverkstjänster". Att försöka förklara att "inet" är en förkortning av "internet" var ganska meningslöst...

Jim_Westergren 2005-05-21 20:54

Ok, det är spikat!

Är nu tillbaka till datorn och jag hade tänkt att det nog var bäst att göra som ovan. Frågade ett par vänner och en av dem hade även samma problem och löste det på samma sätt.

Jag tror även att det kan vara något svårt att försöka rubba ett besult från en "paragrafryttare".

Tack för er hjälp, skitbra forum. (var lite nervös att åter igen sätta 301 redirect på hundratals IBLs ...)

col 2005-05-23 12:38

Nyföretagarcentrum (nyforetagarcentrum.se) kan varmt rekommenderas vid problem och frågor vid registrering av företag. Använde mig själv av deras kostnadsfria hjälp när jag startade min firma.
Såhär i efterskott förstår jag egentligen inte riktigt hur jag lyckades få igenom endast "Stardust" som företagsnamn då det verkar vara registrerat varumärke i ett flertal kategorier hos PRV samt att det vid tidpunkten fanns företag med ordet i företagsnamnet.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 03:45.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson