WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   E-kommers (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Värdering för bankens skull (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=19583)

Tez 2007-02-24 18:44

Hej!

Ny här, men har läst forumet för att kunna suga åt mig kunskaper av er kompetenta webmasters. Jag har sökt igenom en hel massa trådar om värdering men ingen tar direkt upp det jag letar svar på.

Den webbshop jag jobbar med startades med i princip inga pengar alls. Den har växt långsamt, och alla pengar som kommit in har lagts ut direkt igen på marknadsföring och nya produkter. Vågar inte skriva namnet här så jag bli avstängd pga egenreklam eller nåt.

Nu börjar det bli lite trist att snåla sig fram och jag vill lägga in en högre växel. Bättre marknadsföring (jag vill låta ett proffs skapa banners och ny logga exempelvis, istället för att desperat knåpa ihop allt själv på en kvart när det behövs) Större webbshop, större sortiment = högre konverteringsgrad. Vill därför gå till banken för att försöka få lite lån.

Jag vill förklara för banken att bara webbshopen i sig nu har ett visst värde också, att det är värt en del att komma på såpass bra placeringar vid sökningar, mm. Men det är lite svårt för dem att fatta här på Handelsbanken i Torslanda...

Jag vill alltså inte sätta ett pris för att sälja - det finns inga sådana planer. Jag behöver visa för banken att webbshopen i sig är en säkerhet för dem. Det är inga miljoner jag vill låna precis, men typ 100 000 skulle räcka otroligt långt. Nöjer mig med hälften också om det skulle vara så.

Vad säger jag till banken att shopen och domänen är värd, och hur visar jag det för dem? De siffror som brukar nämnas här är typ ett år * vinsten men det blir ju konstigt eftersom det inte finns någon vinst ännu. Allt har ju investerats direkt igen... Och de ser marknadsföringen (en stor del av utgifterna) som förbrukad - precis som om man sätter in en annons i en tidning som sedan slängs och ingen läser mer. Men det funkar ju inte riktigt så på nätet.

Erfarenheter, någon? Vore tacksam för lite hjälp...

Davve 2007-02-24 19:14

Det banken kommer att vara intresserad av är din siffror det senaste året och inget annat. Vinsten senaste året kommer de att titta på.

/Davve

Tez 2007-02-24 19:19

Trist... då blir det alltså att puttra på och spara pengar ett år så man har något att visa vid nästa bokslut. Misstänkte väl att det var så, men hoppades att någon annan hade lyckats.

/Malin

Tez 2007-02-24 19:20

Man kanske kan belåna lagret?

jonny 2007-02-24 19:40

Du kanske kan ta ett privat lån. 100 000 kr bör inte vara så svårt att få om du har normal inkomst och låg belåning privat.

BorisB 2007-02-24 20:04

Jag gick in på SEB's företag enklalånet eller nåt sånt heter det.

Skrev in att jag ville låna 75 000, sen skrev jag tillvad på ett ungefär, beskrev företaget i sig. Dagen efter ringde de och fråga när jag kunde komma för att skriva på papper... Iof så ansökte jag på internet till 2-3 banker och fick bara ett Ja- Från SEB. Ingen säkerhet allsbehövdes.

DFT 2007-02-24 21:53

Citat:

Originally posted by Tez@Feb 24 2007, 19:44
Hej
Och de ser marknadsföringen (en stor del av utgifterna) som förbrukad - precis som om man sätter in en annons i en tidning som sedan slängs och ingen läser mer. Men det funkar ju inte riktigt så på nätet.
Erfarenheter, någon? Vore tacksam för lite hjälp...

Det är väl inte banken som bestämmer om dina utgifter för marknadsföring är en kostnad eller inte. Det är du själv som bestämmer om det ska kostnadsföras eller aktiveras, dvs läggas som en tillgång. Har kostnaderna för marknsdsföring ett värde som varar mer än för stunden så bokför man inte som kostnad utan som "balanserad utgift" och gör avskrivningarb på det istället.

Tez 2007-02-24 22:03

Nja, inte banken - men kvinnan där ställer den typen av frågor. Mmmm...behövs något underlag för det? Jag hade uppe diskussionen med företaget som sköter bokföringen, och förklarade att mycket hade bestående värde. Men det fungerade inte riktigt så enligt henne. Kanske ska ta en djupare diskussion och förklara lite mer. Det kanske förändrar lite i bokslutet.

Ska testa med banken också, Boris! Tack för alla svar förresten!
/Malin

Fredrik 2007-02-24 23:11

tyvvärr så bryr sig inte banken om "värdet" på en webshop...
Vi försökte debattera om det med vår bankman häromsistens, vår aspekt var att vvi har ju faktiskt lagt ner si och så mycket pengar på utveckling och det är ett komplett system och torde ju vara värt en del.
Bankens syn på det hela är att för oss är systemet värt alla pengar vi lagt på det, men för dem eller någon annan är det kanske inte värt en krona...till exempel om vi tog ett lån med vår hemsida som borgen, skulle banken kunna sälja den för att få tillbaks sina pengar om inte vi betalar lånen...tveksamt kanske?!

så, det är nog den hårda vägen som gäller, eller att putta in privata pengar och sedan ta tillbaks dem när det går bra.

Lycka till!

Thomas 2007-02-24 23:30

Citat:

Originally posted by Tez@Feb 24 2007, 18:44
... (jag vill låta ett proffs skapa banners och ny logga exempelvis, istället för att desperat knåpa ihop allt själv på en kvart när det behövs)
Du har en jättefin butik och en jättebra affärside. Du kommer inte sälja mer med en ny logo, en banner gjord av ett proffs är inte alltid det bästa. Du känner din butik och kan du testa och fixa med dina banners själv är det det bästa.

Citat:

Större webbshop, större sortiment = högre konverteringsgrad.
Det är inte alltid det går hand i hand.

Är du med i nåt affiliate-program? Tror exempelvis att det är väldigt låg setup-avgift om ens någon på double.se och liknande. Du har en bra ide och förhoppningsvis goda marginaler. Jobba fram en långsiktig relation med andra webmasters. Ge bort all vinst till de som reffar kunder, det är samma som 0 kr i reklamkostnad och kommer kunden åter då är 100% av vinsten din till 0 kr i reklam.

Har du läst och gjort allt som kan göras med SEO?

Har du testat att köpa Adwords, billig trafik?

Tänk efter 2 ggr innan du lånar pengar till marknadsförning, det är till 99% ingen bra ide och du kommer bara bli besviken.

Citat:

Vill därför gå till banken för att försöka få lite lån.
Om du ändå vill låna lägg upp en bra strategi, vart annonserar du och tjänar pengar idag? Visa det för banken.

autosvar 2007-02-25 09:43

Citat:

Originally posted by Thomas@Feb 25 2007, 00:30
Har du läst och gjort allt som kan göras med SEO? Har du testat att köpa Adwords, billig trafik? Tänk efter 2 ggr innan du lånar pengar till marknadsförning, det är till 99% ingen bra ide och du kommer bara bli besviken.

Och så är det viktigt att inte glömma bort pressreleaser. Även om de stora drakarna sällan nappar på nyhetsvärdet så håller kanske någon på med en artikel om nätbutiker som exempelvis säljer doppresenter eller skickar presenter hem, lokaltidningen vill skriva om den drifitige nätentreprenören osv... En kund till mig blev omskriven i Aftonslasket i en artikel som egentligen handlade mer om en ny hobby än butiker - men givetvis gav det ett gäng nya besökare.

Angående logga och banner så håller jag med Thomas även här - det är bra som det är. Ska du satsa några tusenlappar just nu så gå en kurs eller skaffa en lärare som lär dig att göra banners som funkar effektivt. Jag tror att en ny logga skulle ge marginell utväxling. Titta på många storsäljande siter - det är inte designen som säljer, det är innehållet. Designen och texten ska vara så bra att kunden känner sig trygg och det uppfyller redan din butik.

Om du nu nödvändigtvis ska låna pengar (för att du inte har tid eller tid att skaffa dig kunskaper) så använd dem till SEO, marknadsaktiviteter på siten, optimering av funktionalitet (nu vet jag inte vad du har för e-butik men det mesta går att göra ännu bättre) samt att skaffa dig en riktigt bra nyhetsbrevshantering - såvitt jag kan se så går det inte att få ett nyhetsbrev utan att redan vara kund?

Lycka till!

Andreas Bard 2007-02-25 12:20

Min erfarenhet är att bankerna oftast kollar på hur framtiden ser ut, och inte bara på hur det ser ut nu. Ett lån på 50 000 kr är oftast inget problem, det säger jag av egen erfarenhet.

Dock så handlar det väl lite om vilken bank det är, vem du pratar med och så vidare.
Mitt förslag är att du skriver ihop en ordentlig plan/beskrivning av ditt företag, både hur det ser ut nu och hur du tror det ser ut i framtiden.

Lycka till!

//Andreas

EDIT: Måste bara lägga till att jag tycker din butik redan ser väldigt bra ut och konceptet verkar ju super.

Storen 2007-02-25 12:34

Presentera webshopen som ett fullvärdigt företag. Webshopen är endast försäljningskanalen och du vill nu utveckla denna eftersom det finns potential. Glöm vinsten nu som tydligen är obefintlig, utan tala istället om omsättning och köpfrekvensen..

Tala också om antalet kunder som strömmar till och lägg upp en strategi för hur du skall använda de 100´000kr du vill låna. Kalkylera på vad denna summa skulle kunna inbringa i vinst och vad ditt nästa steg är... Jobba framåt och ligg steget före så ser banken att du vet vad du gör... Bankerna är helt ointresserade av detaljer som websystem, loggor, banner etc , dom ser bara det ekonomiska värdet i det flöde som hittills varit. Kan du peka på reklamkampanjer som gett resultat kan du använda dessa som potentiella möjligheter att nå till fler..

Storen 2007-02-25 12:37

... Glömde att banken vill få känslan av långvarig strategi, likaså att du är medveten om riskerna och hur du kommer bemöta dessa..

Tez 2007-02-25 14:36

Oj, det bara haglar in bra tips!

När det gäller pressreleaser har jag hittills fegat eftersom jag inte varit tillräckligt nöjd med butiken. Och just nu finns det liksom inget att släppa en nyhet om. Fast när jag återupptar budleveransen senare kan det ju vara läge (hade det först men även om säljare och trafikledning hos budfirman jag samarbetade med var kanon så sket dig sig totalt med chaufförerna som inte brydde sig för 5 öre)

När det gäller SEO så blev jag rekommenderad "Företag X" av en kontakt, men har inte varit nöjd med resultatet alls. Så himla töntiga texter skrev de också. Och självklart sa de åt mig att mina allra viktigaste sökfraser var det helt kört för. Började lära mig själv och ändrade sidorna och ligger nu på 1a sidan på nästan alla mina viktigaste sökfraser (oerhört mallig för det) - förutom det allra viktigaste ordet som är helt hopplöst. Nu är nästa steg att ändra adresserna så de innehåller sökord mm, men jag får inte röra nåt just nu då min "php-slav" håller på att göra lite förändringar avseende betalfunktioner mm.

Sponsrade länkar - japp, det har jag köpt.

Affiliate - japp, hos grabbarna grus (Emil och Jimmie)

Gå kurs och lära mig göra bättre banners - bra idé! Photoshop kan jag ju, men behöver utveckla den konstnärliga biten. Och lära mig göra något mer avancerat än en animerad gif... Är ju faktiskt multimediadesigner (Ja, jag vet hur töntigt det låter med det står så på examensbeviset) i grunden, men tog examen 1997 och hamnade sedan på GUI-design (numer skulle jag kallas interaktionsdesigner, men det är ju också ett nytt ord) hos ett IT-företag så mina webbutvecklingskunskaper stannade liksom kvar på 1997. Och det är ju stenålder numer....

Ska nog göra som ni säger och skita i loggan tills vidare då. Tycker inte att den stör på hemsidan, men när den visas på portaler mm ser det illa ut. För att inte tala om de gånger den skall tryckas....

Nyhetsbrev - ligger självklart i pipen. Men finns inte nu.

Shopen är förövrigt helt egenutvecklad och inte köpt eller hyrd. Bra med flexibiliteten då, men dumt att det krävs en del jobb för nya funktioner.

Ska lyda era råd och dra ner på ambitionerna ett tag till. Ska fokusera på att inte slänga bort pengar på fel marknadsföring som jag gjorde första året, samt lägga pengar på rätt ställen. Vill fortfarande få loss lite kapital för att utöka sortimentet, men det behövs ju mindre då. Kan vänta någon månad och se hur mycket pengar som kommer in.

Väldigt tacksam för alla tips och respons, vill jag säga!

autosvar 2007-02-25 20:09

Citat:

Ursprungligen postat av Tez
När det gäller pressreleaser har jag hittills fegat eftersom jag inte varit tillräckligt nöjd med butiken. Och just nu finns det liksom inget att släppa en nyhet om.

Jag är HELT säker på att det finns men eftersom du är hemmablind så... Be någon kreativ kompis se över din verksamhet från ett utanifrånperspektiv så kommer det säkert en del infall att skriva något om. Eller så tar du in något riktigt corny i sortimentet som du kan få pressen att nappa på.

Citat:

Ursprungligen postat av Tez
Ska nog göra som ni säger och skita i loggan tills vidare då. Tycker inte att den stör på hemsidan, men när den visas på portaler mm ser det illa ut. För att inte tala om de gånger den skall tryckas....

Hmmm ja det är ju viktigt att den ser bra ut i tryck. Om du inte klarar det själv så betala någon för att göra om den befintliga loggan så att den går att köra i tryck. Det kostar dig kanske en liten slant, den kommer kanske att se marginellt annorlunda ut men det är långt billigare än att skaffa en ny. För övrigt är det en bra idé att koordinera ny logga med ny grafisk profil den dagen du bekvämt har råd med det.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 05:15.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson