WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Off Topic (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Inköp av kontors- och arbetsstolar (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=18087)

Grebban 2006-12-13 15:15

Hej på er!

Nu är det dags att köpa in lite kontors-/arbetsstolar till företaget. Jag tänkte fråga mig runt här på forumet, vad för stolar ni använder?
Vilka är bäst? Mest för pengarna? Skönast? osv.. Det ska vara en stol som man kan sitta i vid arbete i flera timmar. Kontor-, dator och liknande arbeten. Den ska vara ergonomiskt bra, skön och den ska inte vara allt för dyr. Bra priser helt enkelt.

Tack på förhand.

1337pm 2006-12-13 15:21

Jag har IKEA:s ALLAK. Armstöden är av plast och därmed lite hårda beroende på var man lägger underarmarna/armbågarna vid arbete, men det är den enda nackdelen. Du kan luta dig bakåt och ställa in det men det och höj-sänkning är i princip de enda finesserna. Har haft den sen hösten 2004 och den knarrar lite nu men annars tycker jag att det är en kanonstol för 695 kr. Ryggen är hög och ger stöd för axlarna. Ett svankstöd skulle inte skada men men.

Länk

Albax 2006-12-13 15:59

Jag har stolen "Chef" från Jysk. Väldigt lik IKEAs "Allak" faktiskt. Skillnaden är att min kostade 300 spänn :)

Starweb 2006-12-13 16:18

www.ergonomi.se


- Därifrån köper vi in allt.
Kontorsstolar, höj/sänkbara bord och allt annat som har med ergonomi att göra.

De är ju inte billiga, men suverän kvalité, och de tom kommer till företaget (eller hem till dig) med stolen så man får testa den direkt på sin riktiga arbetsplats under nån/några veckor!! Superbt, men smakar det så kostar det, men det är det värt då det kommer hålla i många år och man suttit/stått bekvämt hela den tiden.

Daniel.st 2006-12-13 16:54

Ullman har sköna stolar http://www.ullmans.com .

akkeman 2006-12-13 17:18

jag har också en ALLAK från Ikea. Trodde den skulle se lite dassig ut efter nått år, men den är fortfarande smäcker.

Den må vara någorlunda lik stolen som finns på jysk, men skillnaden i komfort är enorm.

Rvn 2006-12-13 17:27

Citat:

Jag har stolen "Chef" från Jysk. Väldigt lik IKEAs "Allak" faktiskt. Skillnaden är att min kostade 300 spänn :)
Enda skilnaden är att stativet som sitter under stolen blir snett ganska snabbt... en jysk stol går ha i max 1-1½ år (har haft 3st).

Citat:

http://www.kinnarps.se/v3/sweden_v3....F?opendocument

Följande stol har vi köpt in, måste säga det är den mest skönaste stolen jag har haft hittils :)

Vad kostar en sådan stol ungefär? Har varit intresserad av en kinnarps länge...

Alex 2006-12-13 17:32

Citat:

Originally posted by Albax@Dec 13 2006, 16:59
Jag har stolen Chef från Jysk. Väldigt lik IKEAs Allak faktiskt. Skillnaden är att min kostade 300 spänn

Jag hade den tills jag satt sönder den.

Nu har jag fåtöljen San José. 1000:- på Jysk. Sänkte bordet 20cm och den funkar ypperligt. Dessutom är den skön

Seattlegrunge 2006-12-13 20:48

Här köpte jag mina kontorsstolar... dessa finns i Malmö, men de hade iaf ruggigt bra priser när jag köpte, så det kanske kan vara värt att få stolar skickade om det går. De har alla möjliga sköna stolar att välja på, även begagnade från konkurser och dylikt, så man kan hitta dyra Kinnarps till låga priser.

http://www.ronnqvistmobler.se/

Det roliga med deras sajt är att för ett år sen så var den usel och ful som stryk. Jag erbjöd dem ny hemsida till bra pris, om jag fick köpa kontorsmöbler för bra priser. Visst, det var egentligen intressant tyckte de, men eftersom de själva byggde en ny sida som skulle släppas nån gång under 2006 och som skulle vara mycket bättre än dåvarande, så var det inte aktuellt. Deras nya hemsida ser ni på länken ovan, visst är den imponerande!

jonny 2006-12-13 22:00

Citat:

Originally posted by Albax@Dec 13 2006, 16:59
Jag har stolen Chef från Jysk. Väldigt lik IKEAs Allak faktiskt. Skillnaden är att min kostade 300 spänn

Jysk är skit. Vi köpte två av deras dyraste kontorsstolar (tror de hette direktör) både gick sönder inom någon månad.

Jag har flera allak både hemma och på kontoret. De fungerar utmärkt - ska du hitta en likvärdig stol får du betala tio gånger så mycket.

Wojt 2006-12-13 22:22

Köper kontorsstolar på BiBa kontorslager i Göteborg. De är både billiga och sköna!

mellow 2006-12-14 01:57

Har en Rabami 830 (numera RBM). Har haft den i 7½ år och den är fortfarande som ny. Såg att designen är likadan idag sånär som på nackstödet som var lite annorlunda. Kostar från 4500:- beroende på klädsel. (http://www.rbmfurniture.se/default.a...52&GroupID=303)

Rekommenderas varmt!

Grebban 2006-12-14 09:39

Många som kör ALLAK alltså på IKEA, den är säkert skön, men den ser ju lite B ut, ser plastig ut och inte så exklusiv.

Jag har funderat på KLÄPPE eller VERKSAM som båda finns på IKEA. Någon som testat dessa?

Fredrik 2006-12-14 11:00

om du vill köpa begagnat kan du kolla på www.bafab.se mycket kul grejer där!

jonny 2006-12-14 11:14

VERKSAM usch. Värre stol får man leta efter.
Jag sitter just nu i en Arås för att Allak var slut när jag behövde en ny stol sist.

Thomas 2006-12-14 12:31

Ville ha ett skrivbord från lettland, tyvärr kostade frakten mer än skrivbordet :/

Johan H 2006-12-14 12:44

Citat:

Hej på er!

Nu är det dags att köpa in lite kontors-/arbetsstolar till företaget. Jag tänkte fråga mig runt här på forumet, vad för stolar ni använder?
Vilka är bäst? Mest för pengarna? Skönast? osv.. Det ska vara en stol som man kan sitta i vid arbete i flera timmar. Kontor-, dator och liknande arbeten. Den ska vara ergonomiskt bra, skön och den ska inte vara allt för dyr. Bra priser helt enkelt.

Tack på förhand.

Bra pris = massproduktion = IKEA.

:)

Bejjan 2006-12-14 12:54

Jag har hört bra saker om Aeron , snygg är den också :) Men billig vettefan, och om det finns några återförsäljare i Sverige vet jag tyvärr inte heller.

Seattlegrunge 2006-12-14 13:15

Citat:

Originally posted by Thomas@Dec 14 2006, 12:31
Ville ha ett http://forum.hus.se/t8.html, tyvärr kostade frakten mer än skrivbordet :/

Ojojoj... kollade priset för frakten i dina inlägg på andra forumet... Dryga 20 papp för frakten!!?!?! Dom var helt klart inte intresserade av att skicka till Sverige! Inga skulle väl ha cirkus 20 tusen rakt ner i fickan :)

Du fick inget svar på det sista du srev till dem?

Citat:

Okey I take that as your not intressted in selling your products on the Swedish market.

2222EUR for transport of a unassembled desk within EU is just ridiculus. 200 euro would be pricy but fair.

Thanks for your time


Alpha 2006-12-14 16:30

Jag personligen använder RABAMI (danskt märke), sen ett par år tillbaks.

http://www.barrybennett.co.uk/seatin.../rabami860.jpg
http://www.kontorsvaruhuset.se/Stola...bami_logga.gif

Grymt nöjd, väldigt bekväm och många inställningsmöjligheter.
Enda nackdelen är väl att den inte har något nackstöd :lol:

Thomas 2006-12-14 17:41

Citat:

Originally posted by Seattlegrunge@Dec 14 2006, 13:15
Du fick inget svar på det sista du srev till dem?
Jo jag fick ett lite krystat svar, finns att läsa i tråden nu.

Seattlegrunge 2006-12-14 18:01

Citat:

Originally posted by Thomas@Dec 14 2006, 17:41
Jo jag fick ett lite krystat svar, finns att läsa i tråden nu.
Hon var ju helt klart trevlig och ursäktade sig, men det motiverar ändå inte dryga 20 papp för transporten. Inte ens om hon hyr släpp, åker över med båten hem till dig och levererar bordet till dig personligen så kan det hamna på den nivån... känns som att de drog till med en fin siffra bara... "ska vi tappa 4 ggr på ettan eller tvåan eller trean på tangentbordet? asch, tvåan är lagom... 2222" :)

Decibel 2006-12-14 19:10

Citat:

Ursprungligen postat av Thomas
Citat:

Ursprungligen postat av Seattlegrunge
Du fick inget svar på det sista du srev till dem?

Jo jag fick ett lite krystat svar, finns att läsa i tråden nu.

Finns ju bolag som kan göra upphämtningar.
Vet av en nisse som köper trädgårds-sten ifrån polen, han skickar dit en transportfirma att hämta till sverige, transport + sten i polen är billigare än bara sten i sverige.

Nån som åker sthlm - lettland kontinuerligt kan inte ta så mycket för att ta med sig ett skrivbord + att sen släppa de på bussgods till thn.

men krångligt å andra sidan.

Thomas 2006-12-16 00:28

2 bifogad(e) fil(er)
Japp det är synd att det blir krångligt för det verkar snyggt och praktiskt. Framförallt med skjut-delen där man kan gömma kablar o grejer.

Thomas 2006-12-16 00:29

2 bifogad(e) fil(er)
En bild till.

Spindel 2006-12-16 00:34

Riktig läcker må jag säga!

Seattlegrunge 2006-12-16 00:44

Citat:

Originally posted by Decibel@Dec 14 2006, 19:10
Vet av en nisse som köper trädgårds-sten ifrån polen, han skickar dit en transportfirma att hämta till sverige, transport + sten i polen är billigare än bara sten i sverige.

Nån som åker sthlm - lettland kontinuerligt kan inte ta så mycket för att ta med sig ett skrivbord + att sen släppa de på bussgods till thn.

men krångligt å andra sidan.

Nu hittar jag inte exakt rätt artikel, men att det i många fall lönar sig att handla på andra sidan Östersjön råder det inga tvivel om.

Den artikel jag inte hittar just nu (det var kanske i pappersform jag läste den) så sparade en skånsk familj 15-20 tusen på att handla sitt IKEA-kök i Gdansk, Polen och detta inkluderar frakten (som de själva ombesörjde).

Har för mig totalpriset för allt på IKEA i Sverige låg på cirka 60 tusen medan det i Polen blev cirka 40 tusen. Det är en enorm skillnad i sammanhanget, så visst kan det vara mycket lönsamt om man ska över och handla "flotta" kontorsmöbler som kostar en slant.

Här är en länk till en intressant artikel (plus ett par andra länkade) som Sydsvenskan skrev under oktober månad:
http://sydsvenskan.se/varlden/article80882.ece

Thomas, de bilderna du bifogade här, är de möblerna du pratade om i Lettland? Damn va snygga!

Seattlegrunge 2006-12-16 00:45

Citat:

Originally posted by Kjette@Dec 16 2006, 00:42
Tycker det är jobbigt med en sån skiva som man skjuter fram och tillbaka för musen och tangentbordet, men annars måste jag säga att det var riktig läckert.


Jag gillar det inte heller, men är skivan bara tillräckligt stor och stabil så att den inte upplevs som en skiva så är det kanon!

jonny 2006-12-16 11:23

Jag var i Estland nyligen och även om jag inte tittade på möbler så kostade det mesta ungefär hälften av vad det kostar i Sverige

iXam 2006-12-16 19:10

Finns bara ett märke jag VARMT kan rekommendera och det är RH. Otrolig kvallitet och komfort. Tyvärr är dom ganska duktigt kostsamma.
www.rh.se

FredrikG 2006-12-18 21:50

Jag använder också en stol från Kinnarps , helt klart den skönaste stolen jag har hittat.

För er som vill köpa en Kinnarps stol lite billigare så har dom en fabriksförsäljning
i fabriken i Kinnarp där det finns stolar och skrivbord billigare. Vet inte exakt hur många % billigare.

1337pm 2006-12-19 11:45

Citat:

Originally posted by jonny@Dec 16 2006, 11:23
Jag var i Estland nyligen och även om jag inte tittade på möbler så kostade det mesta ungefär hälften av vad det kostar i Sverige
Mmm...eftersom detaljistledet i Sverige och andra länder egentligen är onödigt. Du köper en stol i Sverige som är tillverkad i Estland och därefter såld till ÅF i Sverige. Men du får betala ca 40% extra bara för att enkelt kunna plocka med dig stolen hem, och slippa få den tillsammans med 50 andra i en container :)

Jon A 2006-12-20 00:40

jag köpte in Kinnarps 8784 N78, superbra stolar

mistress 2006-12-20 04:52

Köpte en stol som varit med på några utställningar för 2500:- mindre än 1/4 av nypris. Minns ej namnet, men det är en skön ergonomisk stol avsedd för många timmar tex vid bevakning av dataterminal... De hade en hel våning med demomöbler i februari. Kanske är allt slut, eller så har de alltid/då och då demo att sälja. De är för övrigt mycket trevliga och suveränt bra på att få fram en stol efter just ens behov.
Butiken finns i Mölndal, nära Göteborg.
http://sjoholminterior.se/index.php?page=produkter


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 05:21.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson