WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Domännamn (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Hotad av AOL, vad gäller egentligen? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=17470)

ragnwald 2006-11-12 22:13

http://www.tunateknik.se/ragn/hotbrev.jpg

Fick detta brev nu i veckan. Har haft domänen utan problem i två år och använder den dagligen för mail och annat. Har alltså inte skaffat den i syfte att göra intrång i deras varumärke och har heller ingen avsikt att göra det. Förstår inte riktigt vad de skulle använda den till själva.

Tycker det ser ut mest som ett hotbrev och de hänvisar ju inte någonstans till svensk lag? Vad gäller egentligen?

Ska höra med NIC-SE imorgon, men jag antar att det finns folk här som vart med om samma sak. Vore kul att höra lite vad ni tycker att jag ska göra.

Jag använder den ju som sagt och vill helst inte bli av med den, iallafall inte gratis. Såna korta domännamn växer ju tyvärr inte på träd längre.

Nicklas 2006-11-12 22:32

Om du kollar bland besluten här: http://www.nic.se/tvistlosning/atfbeslut2006.shtml
så ser du att om du inte haft ont uppsåt med domänen så får nästan garanterat behålla den vid en tvistlösning.

N!cklas 2006-11-12 22:33

Citat:

Originally posted by ragnwald@Nov 12 2006, 22:13
Förstår inte riktigt vad de skulle använda den till själva.
Testat att googla aol t9? Ett av resultaten: http://susning.nu/T9 (en bit ner)

Internet Sweden 2006-11-12 22:35

Jag blir upprörd när jag läser dessa förbannade hotbrev -
Det är så förbannat dumt så det finns inte !

- när vi alla VET att dessa patentbyråer innehar kunskap om vilka regler som är tillämpliga för .se-domäner - så ska det trots allt skickas såna här nonsenshot i hopp om att du ska bli rädd och släppa.

Sök lite här i forumet och läs inte minst denna tråd, där jag tycker att ordförande i den svenska ombudsföreningen, Registrars.se; Jonathan Franze sammanfattar reglerna väldigt bra.
http://www.webmasternetwork.se/index.php?s...=0&#entry137064

Vidare står det i IIS Allmäna villkor:
IIS tillämpar en ”först till kvarn”-princip vid nyregistrering av domännamn, d.v.s. tilldelning av domännamn sker i den ordning ansökningar inkommer till IIS. Någon möjlighet till förtur eller reservation av domännamn finns inte.
http://www.iis.se/pdf/allmanna_villkor.pdf

patrikweb 2006-11-12 23:00

Skicka en anmällan tillbaka om olaga hot samt be dom köra upp något.

ragnwald 2006-11-12 23:03

Citat:

Originally posted by Nicklas@Nov 12 2006, 23:32
Om du kollar bland besluten här: http://www.nic.se/tvistlosning/atfbeslut2006.shtml
så ser du att om du inte haft ont uppsåt med domänen så får nästan garanterat behålla den vid en tvistlösning.

Jag tycker det verkar som att nästan alla domänamn överförs till sökanden? Men det verkar ju mest handla om folk som köpt andras varumärken med avsikt att sälja.


"Att registrera någon annans registrerade varumärke, firma eller släktnamn är exempel på att inte ha rätt eller berättigat intresse till namnet."

Nu har jag ju inte registrerat det här i ont syfte men varumärket fanns ju iallafall på den tiden.

Finns det någon risk att en sån här tvistlösning kan kosta mig något (mer än domännamnet)?

Stämning i tingsrätt som de hotar med är väl föga troligt att det blir något av?

Charlie 2006-11-12 23:26

Citat:

Jag använder den ju som sagt och vill helst inte bli av med den, iallafall inte gratis.
Kan inte uttala mig om det andra. Däremot har jag för mig att du på inga villkor bör skicka ett mail tillbaks där du någonstans nämner att du skulle kunna tänka dig att sälja domännamnet - eftersom det då är att betrakta som ont uppsåt.

En del företag kan nog klipskt försöka använda sig av diverse knep i förhoppningen att få ett sådant mail tillbaks, typ "Skulle vi kunna få köpa t9.se?" och svarar man "Ja" = ont uppsåt. Hm.

Isak 2006-11-12 23:41

Finns en mägd skumma beslut i tvistlösningsfallen.

Tex här blir man "satt i ond tro" i efterhand ?!?
http://www.iis.se/pdf/beslut_ags.pdf

Ett annat tveksamt fall tycker jag är:
http://www.iis.se/pdf/beslut_bila.pdf

Det sökande bolaget kan gå till tingsrätt. Läs mer i detta ex:
http://www.iis.se/pdf/beslut_magnet.pdf

Internet Sweden 2006-11-12 23:41

ragnwald - Naturligvis finns det inte en tillstymmelse av sanning i det där fjantbrevet.

Att registrera en ledig .se-domän är inte olagligt på NÅGOT sätt !
(Inte ens om du registrerar ett känt eller okänt varumärke)

Så länge du inte DIREKT konkurrerar med varumärkets verksamhet, "släpar det i smuts" eller aktivt försöker tjäna pengar på DERAS verksamhet. Så finns ingenting för AOL att hämta den vägen.

Finns två olika verksamheter med eller utan varumärke - gäller först till kvarn. Jag tror inte ens att det skulle godkännas att tas upp som ATF av IIS.. och vad skulle AOL stämma dig för i tingsrätten ? Att du "registrerat ett ledigt domännamn" (som för övrigt inte ens är ett nationellt registrerat varumärke) - ABSURT !

Snälla - Håll oss uppdaterade om vad som händer kring detta !

En liten replik på Charlies inlägg bara - Helt sant som du säger: ragnwald får INTE vara den som FÖRST talar om pengar, däremot om han får ett ekonomiskt erbjudande så är det en helt annan sak.

ragnwald är legitim ägare av domänen och han använder den dagligdags - alltså innebär den ett visst värde för ragnwald - hur stort detta värde är för ragnwald kan BARA ragnwald svara på. Därför bör en intressent som T9.com/AOL i detta fall genom Johan Starell lägga fram ett erbjudande för ragnwald att ta ställning till. Allt annat som hot om juridiska åtgärder är förkastligt.

Alex 2006-11-12 23:44

Erhmer och Delmar lär ju få fina pengar av AOL för detta i alla fall...
Stå på dig.

Isak 2006-11-12 23:47

jokkoapa, det du säger är som det BORDE vara men om du inte gjort det så rekommenderar jag en genomläsning av de fall som avgjorts. Ganska förvånande beslut i en del fall.

Internet Sweden 2006-11-13 00:05

Citat:

Originally posted by Isak@Nov 13 2006, 00:47
jokkoapa, det du säger är som det BORDE vara men om du inte gjort det så rekommenderar jag en genomläsning av de fall som avgjorts. Ganska förvånande beslut i en del fall.
ISAK - Jo, tvistlösare som i de flesta fall är ensamma i sin bedömning är inte mer än människor och vissa beslut ställer jag mig mycket främmande till. Men å andra sidan kan man ju med visst berättigande fråga sig VARFÖR tvister som ags och bila överhuvudtaget tas upp... Oavsett hur beslut tas (som då kostar sökanden många många tusenlappar) ...sök på ags.se och bila.se och kontrollera vem som äger dom nu och var de är placerade...så till vilken nytta gjordes det ?
Jo just det Name Navigation/Göran Glück står som registrant för de båda och de ligger som förut i parkeringsprogram.

..och vad gäller magnet är ju faktiskt situationen lite annan, då det finns nationella varumärken och även en anande verksamhetskollission och med tanke på att dom verkar ha kivats i 3-4 år om magnet, så verkar det med vara en principsak än reellt intresse av domänen - Även om jag även här ställer mig frågande till tvistlösarens motivering och ser inte att den överensstämmer med gällande regelverk.

Men visst säger jag hur det "borde" vara - det finns ju endast en uppsättning regelverk för nationella .se-domäner. Det är ju då detta som måste gälla och hur man än vrider och vänder så kan AOL aldrig tillskrivas rätten till T9.se !!

Seattlegrunge 2006-11-13 00:39

Man blir ju mörkrädd om man läser igenom två av de tre tvister som Isak länkade till ovan - ags . se och bila . se. Men som ovan talare sa, så är ju domänerna fortfarande i "sina rätta händer" och tvisterna har förhoppningsvis varit overksamma.

Vad gäller din t9-domän så tycker jag du ska stå på dig. Pratade precis med min kompis som är jurist och han skrattade nästan åt det, AOL ska inte ha något att hämta i det här ärendet.

autosvar 2006-11-13 01:58

Citat:

Ursprungligen postat av ragnwald
Förstår inte riktigt vad de skulle använda den till själva.


Detta uttalande i detta forum visar att du inte är i ond tro :)

Citat:

Ursprungligen postat av ragnwald
Tycker det ser ut mest som ett hotbrev och de hänvisar ju inte någonstans till svensk lag? Vad gäller egentligen?
Ska höra med NIC-SE imorgon, men jag antar att det finns folk här som vart med om samma sak. Vore kul att höra lite vad ni tycker att jag ska göra.

Jag tycker detta är femstegsraket:

Bekräfta mottagandet av brevet med ett "har tagit del av men inte förstått". Be därefter advokatbyrån förklara för dig utförligare men på enkel svenska vad de vill ha av dig och på vilket sätt detta berör dig enligt svensk lag. Be dem att förklara på vilket sätt du gjorde fel när du registrerade domänen. Kort och gott, ställ frågor där du vet att svaren är till din fördel men kom aldrig med några egna påståenden.

Dokumentera din användning av domänen. Om det är tydligt att du använder den för daglig kommunikation i verkamheten så blir det svårare för AOL att kräva den från dig.

Offentligör AOL's agerande så mycket det någonsin går till press och relevanta medier. Skicka inte bara hotbrevet utan bifoga en bra text - lite olika versioner till IT-press och vanlig press - som stöder din tes och visar på hur oprofessionellt AOL agerar som i illa förtäckta ordalag skickar ett slags Hells Angels-jurister för att skrämma skiten ur dig. Det viktiga är att de framgår att AOL försöker använda ganska så oschyssta metoder.

Blogga och lägg ut allt som dyker upp kring detta ärende. Spela in eventuella samtal och lägg även ut dem. Efterfråga i bloggen andra liknande AOL-ärenden för att se om der finns ett mönster.

När ärendet går till prövning bör du ha juridisk kompetens med i bagaget. Försök att locka någon hungrig jurist att ta sig an detta av rent intresse så att priset blir lågt. Betalningen kan subventioneras genom en nystartad webbmasterfond där jag gladeligen lägger några hundra. David mot Goliat i IT-tappning :)

Lycka till!

PS. Får vi i forumet sprida brevet till så många som möjligt? Jag tror att det gagnar dig :)

Isak 2006-11-13 07:46

Citat:

Originally posted by jokkoapa@Nov 13 2006, 01:05
Men å andra sidan kan man ju med visst berättigande fråga sig VARFÖR tvister som ags och bila överhuvudtaget tas upp... Oavsett hur beslut tas (som då kostar sökanden många många tusenlappar) ...sök på ags.se och bila.se och kontrollera vem som äger dom nu och var de är placerade...så till vilken nytta gjordes det ?
Jo just det Name Navigation/Göran Glück står som registrant för de båda och de ligger som förut i parkeringsprogram.

Intressant, hade jag inte sett. Trodde IIS förde över domänerna direkt.

Jawn 2006-11-13 10:21

http://www.nic.se/pdf/beslut_bila.pdf

Skrämande...

design.se 2006-11-13 14:43

Gå in på www.nissan.com så ska ni få läsa hur jävla skruvat det kan vara med domän registreringar som inkräktar på kända varumärken...

kabelkultur 2006-11-13 15:19

Ja vad segt det är med dessa rättsföretag som istället för att ta en normalkontakt i en enkel fråga som skulle kunna lösas med ett endaste samtal i vänsäll ton istället envisas med att sända ut hotbrev hem till hederligt folk. Det borde vara vara brottsligt att göra så.

AOL har alltså inhyrda muskler, ett rättsföretag.

Rättsföretag backar inte utan vidare och kommer nog inte godvilligt att släppa dig av huggkroken så jag tror du behöver förbereda dig på att ta fajten. Jobbar de dessutom på provisionsbasis kommer de vara på dig som blodiglar och antagligen försöka skrämmas med höga skadeståndskrav och annat.

Autosvars och andras tidigare inlägg ger bra råd. Publicitet är alltid riktigt läskigt för dem som har nåt att dölja.

Mina tips med risk att upprepa nåt ur föregående inlägg är att du tar kontakt med Svenskhandel och anmäler tilltaget dit, dom kan hjälpa dig med att göra en polisanmälan också, och sen kan du kontakta juristerna på Handelskammaren och rådfråga. Dom är ytterst kompetenta, jag har själv fått råd och en del hjälp därifrån med en lite liknande historia som pågår just nu. Alltså maila inte, utan ring upp och ta en personlig kontakt.

Du kan även få gratis juridisk rådgivning via ditt stadsdelskontor. Klart värt att kolla upp. Det brukar vara erfarna jurister som pysslar med den rådgivningen.

Se till att verkligen få fetkoll på hur det verkligen ligger tilll innan du låter det gå så långt som till rättsförhandlingar. Innan dess kostar det dig ingenting såvida du inte anlitar ett ombud förstås. Ett snabbt rådgivningssamtal med en juristbyrå lostar inte särskilt mycket.

Innan riktiga rättsförhandlingar äger rum så hålls förberedande förhandlingar då en domare sitter med och medlar. Om medlingen inte lyckas så ger domaren en fingervisning om hur saken står och hur utfallet förmodas bli. Så du har chansen där att ta beslutet om att förlikas eller gå vidare.

Därifrån kostar det tyvärr.
Får du rätt å andra sidan kan du begära ersättning och skadestånd för all skit du fått utstå.
Det är ju iofs att lägga sig på samma mentala nivå som en provisionsjurist, sånt kan ju bära emot att hålla på med för en normalbegåvad människa. :ph34r:

En tråkig realitet är att även om man har rätt i sak eller inte ha gjort något fel betyder det inte nödvändigtvis att man får rätt i tingsrätten.

Stå på dig :)

Mvh pa

ragnwald 2006-11-13 18:02

Tack för alla svar!

Har väl inget direkt emot att brevet sprids men jag vill inte ha alltför mycket trafik till min stackars lilla server :)

Kostar det något att ta upp det med Svensk handel eller Handelskammaren?

En snabb sökning ger ju att bokstavskombinationen T9 är upptaget i de flesta europeiska länder och det är inte AOL som äger dem. Kan detta gynna mig på något vis?

Om man börjar sprida detta till media kommer ju trafiken på t9.se att öka och isåfall kanske jag borde plocka ner sidan, men då ser det ju inte längre ut som att jag använder den?

I IIS:s tvistlösning, är det alltid förloraren som betalar då eller betalar den som "beställer" prövningen?

Isak 2006-11-13 18:07

Om vi snackar ATF så hjälper det ej att tex hänvisa att flera har rätt till ett varumärke. Så länge man inte själv har 'berättigat intresse' av domänen hjälper ej det argumentet har jag sett.

Det som gäller för dig i en ATF är att ej ha registrerat i "ond tro" samt att du har "berättigat intresse" av domänen.

Dessa 2 saker ger ju ett ganska stort tolkningsutrymme för tvistlösarna tyvärr. Tycker INTE du ska plocka ner sidan utan hellre utveckla den för att visa ditt "berättigade intresse"

ragnwald 2006-11-13 19:55

Har läst en del i detta dokument: http://www.iis.se/pdf/analys_atf.pdf

Jag borde ju ha berättigat intresse i domännamnet genom två av de tre punkterna:

Citat:


ii domännamnet är allmänt känt för Innehavaren även om denne inte förvärvat
någon ensamrätt till den benämning som utgör namnet eller

iii domännamnet inte används i kommersiellt syfte för att vilseleda konsumenter
eller för att skada ett känneteckens eller en rättighets anseende

och jag har inte försökt sälja det, eller tagit vinning av deras varumärke, alltså ingen ond tro.

Alltså borde jag ha hyffsat stor chans att vinna en ATF.

Vidare kan man läsa:

Citat:


IIS föreslog att innehavare av kännetecken inte skall ha någon generell rätt att stoppa
registreringar av domännamn som motsvarar kännetecknet, men kan ingripa genom
ett enkelt tvistlösningsförfarande.

Beslutet är baserat på UDRP, men med en utvidgning av de skyddande rättigheterna
till att gälla näringskännetecken (firma), släktnamn, konstnärsnamn och titlar på
skyddade verk.

Näringskännetecken (firma), alltså det ska vara deras registrerade firmanamn för att räknas som näringskännetecken? Firman heter ju Tegic och inte T9.

Det jag är rädd för är då om de förlorar ATF och går till domstol, man kan läsa:

Citat:


Tvister gällande bättre rätt till domännamn skall dock avgöras genom det traditionella
domstolssystemet.

Om det går till domstol, när börjar det isåfall kosta pengar? Kan jag "ge upp" när de lämnat in stämningsansökan eller är processen redan igång och jag måste betala ifall jag förlorar?

Bör jag i mitt svar till dem påpeka att jag förmodligen vinner en ATF eller ska jag bara spela dum? Om jag lägger fram bra argument till varför jag skulle vinna kanske de går till domstol direkt?

Sneaky 2006-11-13 20:28

Det var det löjligaste jag sett, kanske man gör så här i USA.

Helmer & delmer eller vad de hette borde ha större koll och veta att de inte har en chans. Ett smartare move vore att leka bulvan och köpa domänen så billigt som möjligt av dig.

Om nu AOL har utvecklingsplaner för t9.se så kan det vara värt en del. Som sagt, stå på dig och försök inte sälja den till dem.

autosvar 2006-11-13 20:45

Citat:

Ursprungligen postat av ragnwald
Bör jag i mitt svar till dem påpeka att jag förmodligen vinner en ATF eller ska jag bara spela dum?


Du ska inte påstå eller påpeka något. Ställ frågor, låt dem ge dig svaren, låt dem förklara för dig vad de anser gäller. Som sagt, svara med ett vänligt "tagit del av men inte förstått".

Citat:

Ursprungligen postat av ragnwald
Om jag lägger fram bra argument till varför jag skulle vinna kanske de går till domstol direkt?

Lägg inte fram någonting alls i dagsläget. Be dem motivera, exemplifiera och förklara varför de anser att du ska släppa domänen. Håll en neutral ton.

ToBad 2006-11-14 13:51

Jag svarar aldrid på hotbrev av denna typ.
Skickar dom hotbrev via email och uttan att bifoga fullmaktshandling, så saknar det
helt relevans. och dom är bara ute och fiskar.

Jag vet inte om jag har hört AOL och Sverige nämnas i samma mening någon gång tidigare, och ALO är bara trams. ALO är mest kända för sitt spamanden postbrev.

Genom åren har jag fått mängder med hotmail, fast bara lämnat ifrån mig en domän
till en sajt som jag tyckte var bra. Sist var det en USA advokatbyrå som ville åt min .EU domain. Jag bara smålog.

Inte för jag är muslim men i bland måste man försöka hindra att usa breder ut sig för mycket.

Internet Sweden 2006-11-14 16:27

Jag kunde inte släppa det utan kollade upp varumärket "T9" - och det visar sig att AOL äger företaget Tegic Communications som är innehavare av varumärket "T9" inom EG MEN för klass 9 (6-14= metaller och varor av metall och i vissa fall även varor som inte är av metall).

Detta är inte bara märkligt utan riktigt dåligt varumärkesskyddat av AOL eftersom dom är verksamma över hela världen: "Headquartered in Seattle, we have offices in Beijing, Hong Kong, London, New Delhi, Paris, Sao Paulo, Seoul, Singapore, and Tokyo." och så äger de ett varumärke för klass 9 när AOLs T9 handlar om "mjukvara/lösningar":
"T9 software defines the way we input text. That's why T9 solutions are the clear choice in mobile messaging and for use in advancing wireless data services. "

Intressant är dock att det finns 4 stycken andra INTERNATIONELLA varumärken som innehåller "T9" bla 3 från matjätten Unilever (T9, Lipton T9, LIPTON T9).

ragnwald 2006-11-20 22:53

jokkoapa: Enligt papper de bifogat med brevet samt om du söker på "CTM-ONLINE" kan du se att varumärket är registrerat som "Computer hardware and computer software for use in the field of data input"


Jag har pillat ihop tre rader i ett brev, har svårt att klämma ur mig mer nu faktiskt, vet inte riktigt vad jag skulle skriva mer. Räcker väl egentligen såhär. Logon överst i brevet är väl mest för att provocera, eller för att det inte ska se så tomt ut :)

http://www.tunateknik.se/ragn/t9svar.pdf


Tips på fortsättning mottages tacksamt. Hade vart roligt med något i stil med "Jag ser Ert brev som grundlösa hot och emotser senast den 16 december Er skriftliga ursäkt" men jag ska väl inte påstå för mycket :)

autosvar 2006-11-21 00:08

Citat:

Originally posted by ragnwald@Nov 20 2006, 23:53
Jag har pillat ihop tre rader i ett brev, har svårt att klämma ur mig mer nu faktiskt, vet inte riktigt vad jag skulle skriva mer.
Jag skulle stryka orden "som privatperson". Föreslå att de översänder en förklarande dokumentation komplett med motiveringar och referenser "lämpligtvis" innan t.ex. 24/11. Om jokkoapa och andra i denna tråd har rätt kommer de att tvingas skriva ner direkta felaktigheter och kanske hot vilket kommer att minska deras incitament att dra dig till rätta. Jag skulle nog även luska lite i vilket uppdrag och mandat de egentligen har från AOL. Skriver byrån en massa rappakalja och överskrider sina befogenheter kommer AOL kanske börja dra öronen åt sig och söka en annan väg (läs:lägga ner eller ersätta dig med en rimlig summa). Och vad du än gör så nämn inte att du vill ha ekonomisk ersättning eller sälja domänen.

Tillägg: Jag tycker ditt fall är väldigt intressant eftersom du inte är (såvitt jag vet) domännappare utan råkar ha på ett korrekt sätt reggat en domän som ett företag plötsligt vill åt. Sättet de beter sig på är så fult att det kan liknas vid Nigeriabrev och andra bluffar...

jonny 2006-11-21 09:36

Min åsikt är att de har rätt till domännamn och jag tror att de skulle vinna en ATF.

Framförallt baserat på hur enkelt det tycks vara att vinna en ATF

vco-systems 2006-11-21 21:47

Varför inte bara registrera T9 som varumärke inom någon annan kategori?

col 2006-11-22 00:29

Citat:

Avslutningsvis bifogas för Er kännedom kopia på ovan nämnd EG-registrering T9 logo
Gäller kopian de bifogat endast för registreringen av deras logga?
Jag fick liknande brev av ett företag för ett par år sedan. Fick en stor bunt med certifikat och grejer, men efter att ha läst igenom och kollat upp lite visade det sig att registreringen endast gällde deras logga, dvs den grafiska loggan, inte texten den innehöll. Jag skickade brev fram och tillbaks med företaget ett par gånger och bad dom förklara hur jag gjorde intrång på deras varumärke. Efter några brev så hörde jag inget mer från företagets "jurist" :)

naim 2006-11-22 13:17

Varför köper dom inte bara domänen för cirka 15 000 så behöver dom inte lägga ut så mycket på juridiska utgifter som kan åstakomma.

col 2006-11-22 14:20

Citat:

Originally posted by naim@Nov 22 2006, 13:17
Varför köper dom inte bara domänen för cirka 15 000 så behöver dom inte lägga ut så mycket på juridiska utgifter som kan åstakomma.
Många överlämnar nog domänen omgående efter att ha fått ett brev med hot från någon advokatbyrå. Sedan om AOL väl skulle köpa av någon så skulle jag tippa på att det skulle leda till en ökning av registreringar av domännamn som dom faktiskt skulle kunna ha bättre rätt till.

naim 2006-11-22 14:32

Jag skulle nog gett dom domänen direkt faktiskt om jag får ett hot från någon advokatbyrå eller så.

col 2006-11-22 14:38

Citat:

Originally posted by naim@Nov 22 2006, 14:32
Jag skulle nog gett dom domänen direkt faktiskt om jag får ett hot från någon advokatbyrå eller så.
Jo, och eftersom många bara antar att det som påstås i brevet är sant, så överlämnar dom bara domänen. Jag vet inte vad det kostar att få en advokatbyrå att skicka ut sådana här brev, men det blir nog billigare i längden än att börja försöka köpa loss domäner som dom skulle kunna ha rätt till.
Det som står i breven är förmodligen ingen lögn, men om det är relevant information eller "hela sanningen" är ju en helt annan fråga ;)

Seattlegrunge 2006-11-22 14:53

Citat:

Originally posted by naim@Nov 22 2006, 14:32
Jag skulle nog gett dom domänen direkt faktiskt om jag får ett hot från någon advokatbyrå eller så.

Ser du det som att advokater och jurister handlar rätt till 100% i alla fall?

Nä du, inte ska man dansa efter någons pipa bara för att någon titulerar sig advokat, juriskt, advokatbyrå eller liknande.

autosvar 2006-11-28 08:55

Inget nytt i detta ärende?

ragnwald 2006-11-28 13:26

Citat:

Originally posted by autosvar@Nov 28 2006, 09:55
Inget nytt i detta ärende?
Brevet postades i torsdags, han borde haft det i fredags. Inget svar än.

autosvar 2007-01-04 17:52

Bump!
Citat:

Originally posted by ragnwald@Nov 13 2006, 19:02
Om man börjar sprida detta till media kommer ju trafiken på t9.se att öka och isåfall kanske jag borde plocka ner sidan, men då ser det ju inte längre ut som att jag använder den?
Vad händer? Hört något?

ragnwald 2007-01-10 00:37

Fortfarande inga nyheter tyvärr, lovar att skriva om något händer.

Dom kanske gav upp när jag inte gav dem den frivilligt.

autosvar 2007-01-10 01:21

Citat:

Originally posted by ragnwald@Jan 10 2007, 01:37
Fortfarande inga nyheter tyvärr, lovar att skriva om något händer.
Dom kanske gav upp när jag inte gav dem den frivilligt.

Advokaterna tog nog en fet summa för brevet - så de är glada ändå.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 14:04.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson