![]() |
Har precis lagt upp en liten tjänst under RiktNummer.se.
Innehållet är självklart ganska givet för en domän som denna men det skulle vara uppskattat med lite förslag på ytterligare funktioner som man kunde fylla på med. Finns det något självklart som jag förbiser? |
Du kan väl fylla på med lite orter inom respektive riktnummerområde och inte bara riktnummerområdets namn.
Det kan ju tänkas att jag vill ringa till någon i t.ex. Bålsta. Vilket riknummer har de? |
Citat:
|
Jag tycker du ska köra en sökruta för allt..... så enkelt som möjligt.
....skulle man inte kunna kompletera med postnummer.... det är ju sifror kopplade till en stad. Edit: och domänbetäckning mot länder.... och ev landsbetäckning på bilarna. |
Jag vet inte hur det är i Sverige men här i .uk så har många företag 0845- eller 0870-nummer som kostar några spänn per minut. Allt från försäljning till kundservice, ofta med långa köer. De får någon procent av intäkterna från numret. Sedan satte en jäppe upp www.saynoto0870.com där han listar alternativa vanliga geografiska nummer som tar en till samma ställe. Det är skitbra, jag har väntat timtals i kö hos både el- och bredbandsleverantör och eftersom geografiska nummer är gratis på min mobil har jag sparat en arm och ett ben.
Kanske nåt dylikt? |
Bra tjänst. Men ta gärna bort annonsen. Om du vill ha annons använd Hitta.se annonsen som har vit bakgrund. Halebop passar inte riktigt ihop med den sidan.
|
Instämmer med de övriga, mycket bra idé!
Fast varför två sökrutor? Kan du inte ha en sökruta, skriver man "31" så får man upp allt som har *31* i sig. Sedan sätter presenterar du resultatet i olika rutor "Stad" "Riktnummer" "Land" "Landskod" Instämmer med övriga om att en stad i ett riktnummerområde borde ge träff. Inte säkert att man vet var 137 32 Solna (påhittat postnummer/ort) eller västerhaninge hör. |
Citat:
Citat:
Citat:
Citat:
|
Citat:
|
Marcus på länder vill jag gärna att du lägger till Kosovo om det går bra.
Dom använder landkod 377. |
Citat:
|
Citat:
Kosovo har 377 på mobil och 381 på hem nr. Men 70 % har mobil eftersom hemtelefonin bara finns i stora städer. |
Om du läser på http://www.airportpristina.com/kosova.htm som är Kosovos flygplats står det:
Official name: Kosova Capital: Prishtina Om albaner besöker RiktNummer.se skriver dom kanske Kosova. Går det på något sätt och göra så det funkar på båda sökorden? |
Citat:
|
Tack så mycket för besväret :)
Jag ska tipsa många om din sajt. |
Kanske en karta - dvs där jag kan klicka / ev hålla pekaren över och se vilket riktnummer som finns där...?
|
Mycket bra och enkel sida. Det är ju den melodin som funkar Less is King!
Renkis: Man får ju hoppas att albaner kommer ihåg sin egen landskod :) |
Ganska kul att min stad Lomma inte finns med, men Nigeria finns. :)
|
Skulle det inte kunna finnas med alla postorter också och koppla dessa till riktnummer, eller är det inte så interssant i sammanhanget kanske?
|
Citat:
Du var tvungen att lära dig Judendomen i skolan trots att du inte är jude kanske? |
Sollentuna finns heller inte med :)
|
Tja - vill du översätta åtminstone landsnamnen och huvudstäderna kan du kopiera dem från min lilla tjänst på http://www.dotvoid.com/worlddb/ som jag satte ihop en dag för länge sedan när jag var uttråkad... Jag la upp landsnamn och huvudstäder översatta till i a f 10 europeiska språk.
|
Citat:
Men bra tjänst tycker jag :) |
Det var länge sedan jag gjorde den och bara för att jag var uttråkad. Har inte underhållit den. Blev helt paff när jag la upp tjänsten och direkt blev helt nerstormad med åsikter kring Palestina, Israel och andra omtvistade länder.
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 11:29. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson