![]() |
Hej!
Jag tänkte höra mig för om ni kan rekommendera (alternativt varna mig) något/några webbhotell som uppfyller följande krav (har tittat i WN's webbhotell guide men föredrar att bli rekommenderad ett företag av någon "oberoende" person) : - Minst 250 MB utrymme - Minst 5GB trafik - Svenskt webbhotell (administration) med servrar placerade i Europa (OK med USA om pingtiderna är okej) - Någorlunda snabb e-post support, plus om det även finns telefon support - Bra upptid på servrarna (minst 99,5 %) - Webbaserad kontrollpanel och e-post - Bindningstiden helst inte är mer än 6 månader - Erbjuder SSL kryptering - Med en månadskostnad på mellan 30 - 150 kr Hoppas att ni har något bra att rekommendera :) |
Känns som om det passar mer eller mindre de flesta webbhotellen. Oderland och Aleborg är två som brukar rekommenderas här på forumet.
|
Citat:
Sedan glömde jag skriva en sak: SSL certifikat ( + eget IP) vill jag inte ska kosta så väldigt mycket - exmpelvis tar Aleborg 124 kr /månad för det (lite för mycket)... Vissa webbhotell har månadskostnader på 25 kr för samma sak... |
Shellkonto kommer passa dig perfekt. Det förutsätter dock att du inte vill vara på en Windows-maskin, utan en FreeBSD (bättre).
|
Citat:
Ska kolla in Shellkonto's tjänster! Glömde skriva att jag också vill ha följande: (jag är en "skriver först - tänker sen") - PHP 4 eller 5 - MySQL 4 eller 5 (och då med ex phpMyAdmin) |
Citat:
Och ja, de har phpMyAdmin också. |
Citat:
|
Den kontrollpanel jag har testat/har tillgång till fungerar dock skit :D Har för mig att den ska uppgraderas men men... Som Kjette säger är den egenutvecklad.
Får jag fråga vad du ska ha kontrollpanel till? Har aldrig behövt använda det själv. |
Citat:
Om du nöjer dig med ett egengenererat certifikat kan säkert även Aleborg erbjuda det till en lägre kostnad. |
Citat:
Tja- exmpelvis att lägga till / ta bort e-post konton, lägga till subdomäner, se hur mycket utrymme coh trafik man utnyttjat, fixa inställningar för cronjobs.... mm.. :) Citat:
|
Har sagt det många gånger och säger det igen, Oderland.se är rätta valet. Stabilt webhotell med kanonbra support, aldrig behövt vänta över en timme på supportsvar (oftast räckt med 5 minuter).
En av mina kunder har haft sin sida där i 3-4 år och kan inte räkna upp 5 avbrott som har drabbat verksamheten (då räknar jag även planerade stopp men inte 5 minuters störningar som alla kan drabbas av). Hur det är med eget IP och ssl vet jag inte. Det står säkert på deras sidan. |
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 09:50. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson