![]() |
Bygga php-variabler från array?
Tjenixen!
Har en liten fråga jag suttit och funderat på under de tider jag programmerat lite PHP. Kan man skapa variabler från en array? Säg att jag har en fil som hämtar ca info från 10st $_GET requests. Ex: PHP-kod:
EDIT: Körde koden som jag skrev i exemplet, men ingenting skrevs ut. Och när jag satte igång E_NOTICE så fick jag: Citat:
EDIT 2: Tog bort citattecknen i $_GET så det istället blev $_GET[$newvar], det fungerade, men hur gör jag med siffror? för det kommer ju inte funka... tacksam för svar! Med vänliga hälsningar, Philip Andersson! |
|
Citat:
Citat:
|
Citat:
annars kan du titta på import_request_variables(). |
Ta bort citattecken så fungerar det bättre. Vad menar du med att siffror inte kommer att fungera? De har du ju förmodligen som värden på variablerna och inte som variabelnamn?
|
Citat:
Men en lösning kan vara att jag gör om allt till strings från ints. |
Citat:
Har du blabla.php?name=3 så kommer du få en variabel som heter name med värdet 3 vilket väl är vad du vill ha? Eller så missuppfattar jag något :) |
Citat:
dvs. omvänt.... |
Citat:
|
Citat:
Förlåt, har snurrat rejält nu, men iaf, tack, problemet är löst! pinsamt detta... =( |
Citat:
du måste alltid kolla om värdet är satt när du loopar igenom en array, det kan du göra med t.ex strlen() eller empty(). t.ex nått sånthär: PHP-kod:
Sedan är jag inte riktigt med på varför du vill skapa nya variabler, värdet finns ju redan i $_GET[] |
Citat:
|
Citat:
import_request_variables() visste jag inte om däremot, tack för tipset. Förstår dock inte riktigt vad skillnaden är mellan dem. Varför är import_request_variables() säkrare? |
Citat:
Men varnar PHP själv för det så tror jag nog man ska försöka att låta bli ;) Citat:
|
Citat:
|
Citat:
Tack sak du ha! |
Citat:
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 20:27. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson