WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Off Topic (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Ny laptop, förslag? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1044172)

empty 2010-10-08 00:05

Ny laptop, förslag?
 
Hej hopp,

Har precis sålt min 27" imac och behöver nu tips på en grym laptop.

Min budget ligger runt 12.000. Datorn får gärna vara hyfsat slimmad, gärna inte väga 5 kilo.

Datorn ska klara starcraft 2, och funka bra i allmänhet utan att kännas slö.

Någon som har några sköna tips?

Vad tror ni om: http://www.siba.se/Products/Product.aspx?id=4655549?

Mvh empty

oskarh 2010-10-08 07:46

En Macbook Pro? Bästa laptopsen enligt mig, så otroligt bra byggkvalitet.

jayzee 2010-10-08 07:51

Jag rekommenderar ingen Packard Bell, Asus eller Acer. För 11 papp får du en riktigt kvalitetslaptop (MBP 13") på Media Markt. Den verkar också kunna klara av Starcraft II (källa: http://answers.yahoo.com/question/in...3140216AAvi0Au).

Är du ute efter en generell PC burk så är HP Pavilion DV6-2170eo att rekommendera (http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=536370)

gfors 2010-10-08 07:53

Fick själv min nya Macbook Pro 13" igår, helt fantastisk!

Ett givet val för din budget, svårslagen kvalitet för dom pengarna. Förmodligen marknadens bästa skärm på en bärbar.

jayzee 2010-10-08 07:56

Citat:

Ursprungligen postat av gfors (Inlägg 20372551)
Förmodligen marknadens bästa skärm på en bärbar.

Den diskussionen skall vi inte gå in på, MBP 13" har en billig 6-bitars panel.

gfors 2010-10-08 08:01

Citat:

Ursprungligen postat av jayzee (Inlägg 20372552)
Den diskussionen skall vi inte gå in på, MBP 13" har en billig 6-bitars panel.

Bortsett från en MBP 17" så kan jag inte påstå att jag sett en bättre skärm på en bärbar, har du något exempel?

jayzee 2010-10-08 08:04

Citat:

Ursprungligen postat av gfors (Inlägg 20372553)
Bortsett från en MBP 17" så kan jag inte påstå att jag sett en bättre skärm på en bärbar, har du något exempel?

MBP 15" samt 17" har en helt annan panel än den som används i 13" modellen. Vad för exempel är du ute efter? Du hittar det mesta på Google/Bing/Yahoo :)
Intrycket jag får när du skriver "har inte sett bättre skärm" är att du talar om glossy ytan på skärmarna Apple kör med som standard.

gfors 2010-10-08 09:18

Citat:

Ursprungligen postat av jayzee (Inlägg 20372554)
MBP 15" samt 17" har en helt annan panel än den som används i 13" modellen. Vad för exempel är du ute efter? Du hittar det mesta på Google/Bing/Yahoo :)
Intrycket jag får när du skriver "har inte sett bättre skärm" är att du talar om glossy ytan på skärmarna Apple kör med som standard.

Det jag menade är att det är få datorer som kan slå en Macbook Pro på fingrarna när det gäller skärmen. Personligen anser jag att de enda som har en bättre skärm än en MBP 13", är en större MBP :)

Glossy eller inte spelar inte så stor roll, jag tänkte på ljusstyrka, färgåtergivning, betraktningsvinkel, svärta osv.

Men frågan om bästa skärmen kan man ju diskutera i det oändliga. Ursäkta att vi drog iväg lite off-topic i tråden, min rekommendation var hursomhelst en MBP 13" :)

jomper 2010-10-08 09:35

Fast just 13" MBP känns ju lite trist att köpa, den ligger en generation efter i utvecklingen jämfört med 15" och 17".

Jag har en 15" MBP I7 med SSD, kan inte säga att den är helt fantastisk. Det som är bra är skärmen (anti glare), riktigt bra bild, bra betraktningsvinkel och mkt bra upplösning. Tangentbordet och övrig ergonomi är inte bra - men jag kanske är kinkigare än genomsnittet, är en riktig tangentbordsmänniska.

Edit: Sen är ju MBP lite över budget i tråden också?

Nihilnovi 2010-10-08 09:48

MSI gx 660

radeon hd 5870 (1gb ddr5)
i5
15.6" full hd glare
4gb dd3 ram
3,5kg
klarar utan problem starcraft 2 på ultra, har inbyggd knappt för att överklocka och fläkthantering, pris: 10.700:-

Kan vara slutsåld överallt för att den är så sjukt prisvärd.
Skulle knappast säga mac har bra kvalité, de har väl näst-högsta failraten iaf enligt sweclockers. Vi beställde en mac till en designer på jobbet och den fick skickas tillbaka två gånger pga döda pixlar + att den kostade orimligt mycket för hårdvaran den har, skulle snarare säga att det är apples marknadsföring som påverkar folks åsikter på ett onormalt sätt.

jayzee 2010-10-08 09:56

Citat:

Ursprungligen postat av jomper (Inlägg 20372565)
Edit: Sen är ju MBP lite över budget i tråden också?

Kostar 10990 eller något sådant på Media Markt. Hans budget var 12000kr.

gfors 2010-10-08 10:23

Citat:

Ursprungligen postat av Nihilnovi (Inlägg 20372569)
skulle snarare säga att det är apples marknadsföring som påverkar folks åsikter på ett onormalt sätt.

Jo det är ju den populära ursäkten, "NI ÄR ALLA HJÄRNTVÄTTADE AV STEVE JOBS!!!". Oftast från dom som aldrig använt en mac någon längre period.

Beträffande kvalitet så tycker jag att den endast finns en tillverkare av bärbara pc (windows maskiner) idag som håller måttet och det är Sony. Tycker att allt man känner på annars är jäkla plast-smäck. Knarrigt och billigt är verkligen melodin för de flesta burkar, och det är där en mac glänser.

Säga vad man vill om mjukvaru sidan (alla har ju sina preferenser) men kvalitetsmässigt på hårdvaran så slår man inte en mac. Mer välbyggda datorer hittar man inte.

jayzee 2010-10-08 11:39

Smaken är som baken som man säger. Jag kör Linux, Windows samt OSX på mina datorer (PC + Mac), har Nexus One som mobiltelefon samt skulle aldrig få för mig att köpa iPad eller ny iPhone (ägde 2G modellen). Med det sagt så anser jag mig själv att inte vara påverkad av Apple eller någon annan tillverkare - jag analyserar alla produkter och väljer helt enkelt den som passar mina behov bäst, inte för att Steve eller grannen tycker att deras grej är det bästa som finns :)

Jag anser också att MBP har lite hög prislapp och man får inte så jättehäftig hårdvara för pengarna MEN å andra sidan så är operativet optimerad för just den hårdvaran och du får massa nyttoprogram som ingår i operativet du annars hade fått betala en del extra för att ha i Windows. Man får inte heller glömma att höljet är mycket tåligare tack vare aluminiumet samt att andrahandsvärdet på Macar är betydligt högre än PC, man kan få ut 50% eller mer ifall man har tur av inköpspriset på en dator som är 3 år gammalt.

delito 2010-10-08 12:41

Äger själv en svart Dell XPS 16 med RGB LED-skärm.
De bästa egenskaperna enligt mig är skärmen och tangentbordet, som är helt underbara!

Jag arbetar mycket med stora filer i Illustrator, utan problem, vilket jag annars trodde att det skulle bli i en laptop. Så nu använder jag min stationära dator som WMC.

http://ireland.dell.com/se/sv/hemanv...=sedhs1&~ck=mn

empty 2010-10-08 20:28

Tack för alla heta tips, ingen som gillar HP maskiner? Då framförallt Envy?

Jag har haft MBP senaste modellen med, den är riktigt nice. Blir att fundera igen.. :)

kippex 2010-10-08 20:32

Meddelande raderat

KristianE 2010-10-08 20:39

Office-paketet har funnits till Mac sedan 2004.

Office Mac 2011 är tydligen bättre än Office 2010. Om inte annat
är det mycket snyggare. :)

kippex 2010-10-08 22:51

Meddelande raderat

KristianE 2010-10-08 22:57

"Finns anledning varför Mac är förbjudet i finansmiljö"

Känns betryggande att mina pengar förvaltas med Microsoft Office.

:)

kippex 2010-10-08 23:14

Meddelande raderat

lukasbrisman 2010-10-09 00:11

Oavsett vilken dator du köper så bör du byta ut hårddisken till en SSD-disk. Blir en otrolig skillnad i snabbhet..

jayzee 2010-10-09 09:58

Citat:

Ursprungligen postat av kippex (Inlägg 20372702)
Nä men många av de som köper Mac kör väl windows när de använder office ändå?

Men han ville ju kunna spela SC2 osv. Då är nog PC bäst...

Eh, va? Du är medveten om att SC2 finns till OSX med? Också, sedan när är Mac förbjuden i finansmiljö? All bokföring i mina företag sker på OSX mjukvara.
Sidenote: Jag kör Windows på flertal burkar och ingen av de har sett röken av någon MS Office, Openoffice FTW.

gfors 2010-10-09 13:31

Citat:

Ursprungligen postat av kippex (Inlägg 20372699)
På vilken nivå använder du mac? Knappa A1 + B6?

Prova lite tyngre macron och länkning mellan dess olika program. Finns anledning varför Mac är förbjudet i finansmiljö :)

Men den är ju fin att titta på!

Wow, dina argument var bland de bättre jag hört i debatten pc vs. mac.

Office har funnits i flera år som sagt, och anledningen till att många bolag inte använder mac är för att de är dyrare, och okunniga företagsledningar vill alltid bara ha lägsta pris på offerten. Hade man tittat på hur mycket extra det kostar med support, drift, och säkerhetslösningar för IT med PC system så hade man kanske tänkt annorlunda, men det är ålderdomliga institutioner vi pratar om som bara kan det gamla sättet att tänka på.

Sen har man oftast byggt något gammalt skitsystem som är föråldrat och bara fungerar på pc med IE6, för det var det senaste när man köpte sitt system.

För övrigt så är inte mac "förbjudet" i finansmiljö, däremot så finns det många företag (och t.o.m. statliga/kommunala kontor i USA) som börjat förbjuda PC p.g.a. den dåliga säkerheten.

Och som någon annan påpekade, SC2 släpptes samtidigt till Mac...

rhuse 2010-10-09 18:31

Citat:

Ursprungligen postat av kippex (Inlägg 20372699)
På vilken nivå använder du mac? Knappa A1 + B6?

Prova lite tyngre macron och länkning mellan dess olika program. Finns anledning varför Mac är förbjudet i finansmiljö :)

Men den är ju fin att titta på!

Mac är knappast förbjudet i finansmiljö och det är egentligen bara M&A och front-office-quants som förlitar sig på Excel. Den mesta av utvecklingen sker i C++ (quantlib någon?) och matlab nu börjar mer produktiva språk dessutom arbeta sig in sektorn. Såg senast en presentation av en quantshop som körde python.

Men är du rädd för att macron inte ska funka så kör go-oo som typ fulllt ut stödjer VBA. Jag har inte hårdtestat det men heller aldrig stött på några som helst problem. "Tyngre macron" körs helst inte i något spreadsheetprogram eftersom de är långsammare än kontinentalplattsrörelserna.

Sammanfattningsvis: OOo duger perfekt för 99% av finanskillarna, för den sista procenten kan man installera go-oo och ska du köra något tyngre så väljer du ett riktigt programmeringsspråk. R, matlab, C++, Java, python etc. Så länge du kommer åt quantlib och har ett vettigt sätt att visualisera data så är det lungt.

Varför det inte används är för att folk inte lärt sig använda det, man har "alltid" använt excel och sen har folk en massa fördomar.

abergman 2010-10-09 19:27

Jag köpte en refurbished Lenovo X60s hos reuseit, jävligt nöjd med den ska jag säga. Sen om den tar Starcraft eller inte, det vetekatten!

Kimppa 2010-10-09 20:12

Citat:

Ursprungligen postat av kippex (Inlägg 20372702)
Nä men många av de som köper Mac kör väl windows när de använder office ändå?

Jag använder mig av Office för Mac. Bara jobbigt att behöva boota om till Windows för att använda Office där.

Hade definitivt köpt en MacBook Pro!

jayzee 2010-10-09 20:20

Citat:

Ursprungligen postat av abergman (Inlägg 20372770)
Jag köpte en refurbished Lenovo X60s hos reuseit, jävligt nöjd med den ska jag säga. Sen om den tar Starcraft eller inte, det vetekatten!

Har själv en sådan och är jättenöjd med, Starcraft kan du dock glömma - det är en maskin gjord för business och inte multimedia/spel.

Bjorne 2010-10-09 21:30

Citat:

Ursprungligen postat av gfors (Inlägg 20372580)
Jo det är ju den populära ursäkten, "NI ÄR ALLA HJÄRNTVÄTTADE AV STEVE JOBS!!!". Oftast från dom som aldrig använt en mac någon längre period.

NI ÄR ALLA HJÄRNTVÄTTADE AV STEVE JOBS!!!!

http://www.robgalbraith.com/bins/mul...id=7-9320-9876
http://www.latogaphoto.com/2009/10/c...r-color-gamut/

gfors 2010-10-09 22:27

Citat:

Ursprungligen postat av Bjorne (Inlägg 20372782)

Du kan visa vilka tekniska jämförelser du vill, men faktum kvarstår att jag aldrig sett en så bra bärbar skärm som på MBP (nu har jag givetvis inte sett ens en bråkdel av alla bärbara på marknaden). Men det är kul att se att faktiskt resten av marknaden har kommit ikapp, jag trodde faktiskt att det inte fanns några utmanare där ute.

Däremot så är det ju väldigt ovanligt att man stöter på en normal bärbar av samma skärmkvalitet, går du in i en vanlig butik så är det alltid Apple som glänser med skärmen. Alla jag pratat med som bytt till en MBP säger samma sak, alla är otroligt imponerade av skärmen.

Men som sagt, kul att se att andra också levererar, bärbara pc skärmar har ju varit rejält skräp i många år. Faktum kvarstår dock att det är fantastiskt bra skärmar på MBP, och dom blir inte sämre av att det finns lika/mer avancerade som tillverkas av andra i världen.

klein 2010-10-11 18:13

VARNING! KÖP INTE HP DV6... Det är en modell med mycket problem med. Acer är ett riktigt skräp märke. Satsa på HP eller DELL i deras företags segment, undvik konsument segmentet, lägre byggkvalite på dessa maskiner. Sony har en del söta maskiner, men det skicka med en jävla massa skräp mjukvara..

Vad kräver Starcraft för hårdvara? Kan du inte köpa en MacBook och sedan installera Dualboot på den?

'
Citat:

Ursprungligen postat av jayzee (Inlägg 20372550)
Jag rekommenderar ingen Packard Bell, Asus eller Acer. För 11 papp får du en riktigt kvalitetslaptop (MBP 13") på Media Markt. Den verkar också kunna klara av Starcraft II (källa: http://answers.yahoo.com/question/in...3140216AAvi0Au).

Är du ute efter en generell PC burk så är HP Pavilion DV6-2170eo att rekommendera (http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=536370)


klein 2010-10-11 18:16

Sony har en stor nackdel , det skickar med en jävla skräp mjukvara med sina datorer. Sedan tycker inte bygg kvalite på deras maskiner överdrivet. Man kan köra Windows på en MacBook. Så köper man en MacBook och en OEM License av Windows 7, så kan man pussla ihop det till en väldigt smidig lösning.


Citat:

Ursprungligen postat av gfors (Inlägg 20372580)
Jo det är ju den populära ursäkten, "NI ÄR ALLA HJÄRNTVÄTTADE AV STEVE JOBS!!!". Oftast från dom som aldrig använt en mac någon längre period.

Beträffande kvalitet så tycker jag att den endast finns en tillverkare av bärbara pc (windows maskiner) idag som håller måttet och det är Sony. Tycker att allt man känner på annars är jäkla plast-smäck. Knarrigt och billigt är verkligen melodin för de flesta burkar, och det är där en mac glänser.

Säga vad man vill om mjukvaru sidan (alla har ju sina preferenser) men kvalitetsmässigt på hårdvaran så slår man inte en mac. Mer välbyggda datorer hittar man inte.


empty 2010-10-12 11:30

Citat:

Ursprungligen postat av delito (Inlägg 20372603)
Äger själv en svart Dell XPS 16 med RGB LED-skärm.
De bästa egenskaperna enligt mig är skärmen och tangentbordet, som är helt underbara!

Jag arbetar mycket med stora filer i Illustrator, utan problem, vilket jag annars trodde att det skulle bli i en laptop. Så nu använder jag min stationära dator som WMC.

http://ireland.dell.com/se/sv/hemanv...=sedhs1&~ck=mn

Hej,

Jag beställde en DELL XPS 16.

Tråkigt att dell inte kan skriva ut leveransdatum förän efter man beställt, nu får jag vänta närmare 20 dagar innan datorn levereras. Tråååkigt, men blir säkert nöjd när den dyker upp. :)

studiox 2010-10-14 22:45

Citat:

Ursprungligen postat av empty (Inlägg 20372680)
Tack för alla heta tips, ingen som gillar HP maskiner? Då framförallt Envy?

Jag har haft MBP senaste modellen med, den är riktigt nice. Blir att fundera igen.. :)

HP EliteBook 2640p köpte jag förra veckan - Älskar den!

Köpte den för ett Citrix Bare-metal HyperVisor projekt men nu kan jag inte slita mig från den. Fick två dockor på köpet för 13.000. Min MacBook pro ligger avis hemma numera, stackarn.

studiox 2010-10-14 22:51

Citat:

Ursprungligen postat av rhuse (Inlägg 20372767)
Mac är knappast förbjudet i finansmiljö och det är egentligen bara M&A och front-office-quants som förlitar sig på Excel. Den mesta av utvecklingen sker i C++ (quantlib någon?) och matlab nu börjar mer produktiva språk dessutom arbeta sig in sektorn. Såg senast en presentation av en quantshop som körde python.

Tror inte du ser hela bilden riktigt. Det finns väl inget finansbolag som använder excel för backend? (hoppas verkligen inte det iaf.)

Backend sköts väl av tyngre finansapplikationer? Jag har inte jobbat så mycket inom finans men väl på ekonomiavdelningar. För ett par veckor sedan jobbade jag i ett Cognos projekt. Cognos är mer eller mindre standard på BI och dom supportar inte ens Office 2007 officiellt. Där MÅSTE du köra Office 2003 för att få support av IBM.

Då kan du komma med ditt phyton-spö och magiskt säga att "ja men det fungerar iaf om du installerar lib-X" - Skulle inte tro det.

Det är skillnad på vad som fungerar och vad som är supporterat och för dom som hackat VBA eller något annat högnivåspråk vet att det är rätt mycket som kan få fel som man inte kan identifiera förrän det händer. I en liten miljö hemma i källaren fungerar det ju men försök komma in på H&M, IKEA eller något annat bolag med ett par miljarder i omsättning så märker du själv..

Helix 2010-10-15 00:22

Citat:

Ursprungligen postat av studiox (Inlägg 20373554)
HP EliteBook 2640p köpte jag förra veckan

Fel på modelnumret?

rhuse 2010-10-15 18:17

Citat:

Ursprungligen postat av studiox (Inlägg 20373555)
Tror inte du ser hela bilden riktigt. Det finns väl inget finansbolag som använder excel för backend? (hoppas verkligen inte det iaf.)

Backend sköts väl av tyngre finansapplikationer? Jag har inte jobbat så mycket inom finans men väl på ekonomiavdelningar. För ett par veckor sedan jobbade jag i ett Cognos projekt. Cognos är mer eller mindre standard på BI och dom supportar inte ens Office 2007 officiellt. Där MÅSTE du köra Office 2003 för att få support av IBM.

Då kan du komma med ditt phyton-spö och magiskt säga att "ja men det fungerar iaf om du installerar lib-X" - Skulle inte tro det.

Det är skillnad på vad som fungerar och vad som är supporterat och för dom som hackat VBA eller något annat högnivåspråk vet att det är rätt mycket som kan få fel som man inte kan identifiera förrän det händer. I en liten miljö hemma i källaren fungerar det ju men försök komma in på H&M, IKEA eller något annat bolag med ett par miljarder i omsättning så märker du själv..

Så ditt exempel på "tyngre macron" (dina ord) är Cognos som, om jag inte misstar mig, är ett system som förlitar sig mest på SPSS och bara använder t.ex. xls, pdf etc. för sina rapporter?

Går du in på finansavdelningen på ikea och ber om att få göra någon som helst semikomplex analys i excel kommer du bli utskrattad. Excel är så segt att det skulle ta en smärre evighet och därför använder de stora företagen SPSS, SAS etc. Jag säger inte att du inte skulle bli utskrattad om du föreslog OOo-calc. Det jag säger är att "tyngre macron" kör man inte i excel om man inte heter Oves Bilmack. För alla icketriviala uppgifter krävs bättre lösningar och det spelar inte så stor roll om den lösningen är python eller SAS. Vill du däremot göra något trivialt som en enkel NPV-analys så fungerar spreadsheets perfekt. Men då spelar det inte heller så stor roll om programmet heter calc, excel eller iwork numbers. De enda som inte förstått det är folk som inte är belästa nog eller de som seriöst tror att de kan göra något vettigt med sin VBA-kunskap.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 00:43.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson