Ursprungligen postat av Sydsvenskan
Ett gigantiskt tidsfördriv? Eller världens första användbara globala nätverk? Med 400 miljoner användare har alla en åsikt om Facebook. På California Avenue är siktet inställt: Facebook ska dominera internet fullständigt.
PALO ALTO. Det är lite oklart vad Facebook firade häromdagen. Sin sjätte födelsedag, den nya designen eller sina nu 400 miljoner användare? De var här länge i alla fall. Enligt en intern blogg invaderades en lokal pannkaksrestaurang klockan sex på morgonen av 45 Red Bull-stinna dataprogrammerare.
Det ligger fortfarande ballonger på golvet runt Natalie Newells skrivbord. Men det passar in. Hon och hennes kolleger har dekorerat kontorsön som en turistö: ljusslingor, en palm och leksaker överallt.
Som alltid i Silicon Valley ser ingen ut att jobba på sitt jobb.
Men Natalie Newell har ett riktigt jobb. Hennes arbetsgrupp ska fixa det senaste Facebook-ofoget: att byta namn på grupper. Det är en trend som skapat tidningsrubriker över hela världen.
– Nu kollar vi alla grupper som har fler än 10 000 medlemmar. Och så håller vi koll på falska kändiskonton.
Hennes jobb är ett tecken på hur långt Facebook kommit sedan grundaren Mark Zuckerberg i februari 2004 började snickra på sitt nätverk för Harvardstudenter. Av all tid som tillbringas på internet i USA läggs nu över en tiondel på Facebook – nästan tre gånger mer än för Google och Yahoo.
Så det är inte konstigt att även arbetsstyrkan exploderat. I entrén på 1601 California Avenue hänger en inramad tavla med cirka 300 signaturer. Det var alla som jobbade här för två år sedan. Nu är de fyra gånger fler.
– När man har 400 miljoner användare går det inte att bara trycka på en knapp längre, säger Javier Olivan, chef för internationell tillväxt och en av nyckelpersonerna när Facebook nu ska ta nästa steg: världsherravälde.
– Det vi gör nu är helt revolutionerande, säger han och syftar på projektet med att översätta sajten till en myriad av småspråk.
– Jag vet att ni i Skandinavien började använda Facebook redan innan vi översatte sidan, men för resten av världen är det här viktigt.
Javier Olivan är stressad. Den nya designen på sidan håller fortfarande på att rullas ut över världen, och rapporterna tickar in.
– Vi är ett väldigt datadrivet företag. Vi kan komma på mycket baserat på hur man använder sajten. Det var när Mark [Zuckerberg] märkte att vissa bytte profilbilder hela tiden som han kom på att vi borde ge folk möjlighet att ladda upp hela fotoalbum.
För att ha 400 miljoner kunder verkar Javier Olivan ha rätt bra koll på dem: han berättar om äldre människor som använder internet bara för att använda Facebook, om att lärare ofta vill dölja sin vänlista och om användare i Indien vars främsta skäl att finnas på Facebook är att det är globalt, så att de har en plats där de kan hålla kontakt med släktingar som flyttat utomlands.
– Det har alltid handlat om hela världen för oss. Det ligger i företagets DNA, säger Javier Olivan.
En som tror på Facebooks möjligheter är teknikjournalisten och författaren David Kirkpatrick. Han har följt företaget inifrån i över ett år och kommer i sommar ut med boken ”The Facebook Effect – the Inside Story of the Company that’s Connecting the World”.
– Det är till stor del på Facebook som åsikter formas numera, säger han och hänvisar till en uppmärksammad Facebookgrupp i Kanada som protesterar mot att premiärministern stängt parlamentet i några månader.
När 250 000 kanadensare går med i en protestgrupp blir det som att de åkt till Ottawa och hållit upp plakat framför premiärministerns bostad.
Han anser att Facebooks största tillgång i längden är att det är ett globalt nätverk.
– För första gången har vi en plattform som skulle kunna föda fram globala partier. Det finns ju redan nu gröna partier i många länder och Facebook skulle kunna vara ett sätt för dem att ha multinationella medlemsomröstningar. På längre sikt är det inte omöjligt att Facebook kan skapa ett tryck för ett mer globalt styre, säger David Kirkpatrick.
Ett tecken på Facebooks inneboende styrka är Googles uppenbara rädsla. När sökjätten för två veckor sedan släppte sin årsrapport nämnde man för första gången Facebook som en konkurrent.
Sökningar i sociala medier är sökmotorernas heliga graal. Och den som kontrollerar de sociala medierna kommer till slut att vinna, säger Kirkpatrick.
Därför var lanseringen av Googles eget sociala nätverk, Buzz, inte oväntad. För varje bit information som skapas på Facebook blir Google lite mer irrelevant. Värdet av informationen som produceras i sociala medier syns i Googles avtal med Twitter. Sedan två månader betalar Google för att få använda innehållet i Twitter i sin sökmotor. Hur mycket det kostar har inte avslöjats, men det anses vara anledningen till att Twitter nu är lönsamt.
Men Facebook är knappast världens första sociala nätverk. Vad är det som säger att det inte kommer att gå samma öde till mötes som Myspace, Friendster eller Skunk och långsamt sjunka in i glömska, ersatt av något bättre? Enligt Kirkpatrick är det bland annat användarnas identitet som gör Facebook unikt.
– Du är dig själv på Facebook, inte något alias. Det är fullt möjligt att Facebook utvecklas till en ren service om några år. Att det blir ditt sätt att ha en identitet på nätet.
En början på det är Facebook Connect, där man till exempel kan kommentera artiklar på tidningars hemsidor genom sitt Facebookkonto.
– I framtiden är det inte ens säkert att Facebook kommer vara en sida man navigerar till, säger David Kirkpatrick.
Med andra ord spelar det ingen roll om man tycker att Facebook har en ful design, låg upplösning på foton eller störiga applikationer. Man kan inte byta, såvida man inte uppfinner och finansierar ett tekniksprång.
Och på samma sätt som att det blivit omöjligt att ens få ett jobb utan att ha en telefon, hoppas människorna bakom Facebook att ett Facebookkonto blir en omistlig del av ett liv på nätet.
– Facebooks största fördel är att det tar så lång tid att bygga upp en identitet där, med dess nätverk av vänner. Kostnaden för att byta till ett annat nätverk är större än på någon annan tjänst på nätet, säger David Kirkpatrick.
Men kan det här lilla företaget verkligen dominera internet? Arbetsplatsen ser ju trots allt fortfarande ut som ett studentrum.
|