| FAQ |
| Kalender |
|
|
|
|
#1 | |||
|
||||
|
Bara ett inlägg till!
|
Vilka plugins använder ni?
Om ni bara använder några få plugins på en helt ren installation men ändå lyckas ha västvärldens segaste site så kanske det beror på vilka plugins ni använder, eller att ni laddar material (typ trackingkod) från en annan site som segar ner laddningen av er. |
|||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#2 | ||
|
|||
|
Klarade millennium-buggen
|
En virtuell server och optimering av kod är nog en bra
mellanväg. För de pengarna du nämner kan du få nån gig RAM eller två, en hel del disk och Linux. Eftersom du kör WP så blir en Linux-installation bra. När det gäller utländska VPS:er så ska du ta i beaktande vilket land dina läsare kommer ifrån. I Sverige är det vanligt att trafiken som ingår ska vara till 80% inom landet och 20% utrikes. Om även den VPS:en du väljer nere i Europa kör samma mängd och din site är svensk, då kan det blir problematiskt. |
||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#3 | ||
|
|||
|
Medlem
|
Det är nog inget fel med er service kjette, men det blev en sur läxa för oss att inse att det är dags att ta ett större steg uppåt. Jag har alltid varit klar över att man får vad man betalar för och 1 300 är inte så mycket.
Nu står det mellan Europhase och clustered.net. Med pundet på 11 kronor är det riktigt billigt i England
|
||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#4 | ||
|
|||
|
Mycket flitig postare
|
Då många rekommenderar VPS eller dedikerad server, glöm inte bort att det även då krävs underhåll av installationen i form utav uppdateringar av operativsystemet, hantering av brandvägg etc. Det tillkommer ju alltid administration av servern när man väljer att ha en egen.
Hade jag haft en mindre budget och själv saknat förståelse om hur man underhåller en server så hade jag nog kört på ett bra webbhotell i stället, just för att bespara mig administrationen. Men det är klart, man kan ju alltid köpa en konsultimme varje månad för att se till att installationen är bra och uppdaterad. Och om du ska ha en kontrollpanel för att hantera domäner och e-post så är minimikravet 512 mb ram. En kontrollpanel gör generellt sätt servern lite långsammare. |
||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#5 | |||
|
||||
|
Bara ett inlägg till!
|
Man KAN ju betala för underhållet på servern också, men det kostar ofta en skaplig slant
|
|||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#6 | ||
|
|||
|
Medlem
|
Det är spännande sen bytet. Jag ligger på clustered.nets vps med garanterad cpu på 4.5Ghz och RAM på 3072MB. Det kostar 60 GBP + att jag kör managed med dagliga backups i början (+ 30 pund).
Det funkar som en dröm. Och den största grejen är arbetet i Wordpress är blixtsnabbt. Ett moment som kunde ta 10-15 sek tar mindre en en halv nu. Det bara smäller till. Superskönt. Har skickat in cirka 10 tickets och ingen tog längre tid än 10 min. De har bara support till 22 men när man skickar tickets senare sitter de där ändå. Plus att de flyttade alla mina wordpress-installationer från gamla hosten Kör Directadmin som är lite trist men lätt att använda. Funderar på Cpanel med Fantastico för att man (tror jag) kan köra Noah's Classified gratis på den? |
||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#7 | |||
|
||||
|
Flitig postare
|
Citat:
Valde dock istället att installera WP Tuner för att se vilka plugins som sög mest kraft på servern, med några tungladdade plugins utbytta mot lättare alternativ rullar den berörda sajten nu utan problem på shared-hosting istället. Fördelen med ditt monster till VPS är ju att du har dina egen kostym att växa i. En egen kostym med resår kan man säga.. . Lycka till med din nya vps!
|
|||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#8 | ||
|
|||
|
Mycket flitig postare
|
Spännande och kul att höra! Om du vill snabba upp det ytterligare, kolla på Google Gears till Wordpress :-)
Lycka till med allt! |
||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#9 | ||
|
|||
|
Medlem
|
Citat:
EDIT: aha det finns en offlinegrej i beta ser jag ju. Senast redigerad av trig338 den 2009-09-22 klockan 14:51 |
||
|
|
Svara med citat
|
|
|
#10 | ||
|
|||
|
Mycket flitig postare
|
Trig - har du installerat om alla dina "gamla" plugins eller är det fortfarande en mycket ren installation?
|
||
|
|
Svara med citat
|
| Svara |
|
|