Visa ett inlägg
Oläst 2006-03-17, 20:07 #14
Sebastian.Siemiatkowski Sebastian.Siemiatkowski är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Apr 2005
Inlägg: 60
Sebastian.Siemiatkowski Sebastian.Siemiatkowski är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Apr 2005
Inlägg: 60
Hej

Intressant tråd. Några egna reflektioner

Angående Kreditor. Vi hjälper företag att slippa ha problem med dåliga betalare. En hel del av våra kunder har väldigt höga kreditförluster andra har mindre. Det viktiga är dock att genom att koppla ihop en mängd e-handelsföretag så kan man just se vilka som är dåliga betalare överlag och på så sätt minska deras möjlighet att lura en massa småföretagare på pengar.

En annan viktig fråga som jag tycker man ska ställa sig är vad ska man göra själv och vad ska man låta någon annan göra. Och den diskussionen slutar alltid med frågan:

Vad är min egen tid värd?

Om jag tycker att det är värt tiden att ringa eller skicka brev till dåliga betalare, utveckla system för det, ha kontakt med kronofogden osv, så ska man göra det. Jag är övertygad om att ngn som gör det själv kommer att utveckla så pass god näsa för just sina affärer och för just sina kunder att man kommer kunna hålla relativt låga egna kreditförluster.

Men vad händer den dagen man blir lurad på 10 - 20 tusen en månad?

Och vad ska man egentligen fokusera sin tid på? Att pricka av betalningar eller sälja och utveckla sin verksamhet?

Det är helt och hållet en inställningsfråga. Vissa vill göra allt själva för att "det tar ändå inte så mycket tid" andra vill fokusera på det de själva tycker de är bra på.

Ett vanligt antagande i kundreskontrabranschen är att om man håller vanliga faktureringsrutiner så skickar man 20-25 % till påminnelse och 7 - 8 % till inkasso. Men det är ju väldigt generellt.
Sebastian.Siemiatkowski är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat