Visa ett inlägg
Oläst 2006-03-15, 06:45 #22
Avamias avatar
Avamia Avamia är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Aug 2004
Inlägg: 431
Avamia Avamia är inte uppkopplad
Flitig postare
Avamias avatar
 
Reg.datum: Aug 2004
Inlägg: 431
Citat:
Originally posted by Conth@Mar 15 2006, 07:27

Att locka till överdrivet spenderande (som ev. Habbo gör) är ju klart tveksamt rent etiskt.

I grunden kan det dock inte vara mer oetiskt att locka barn att köpa en internettjänst än att locka dom att köpa godis, serietidningar eller t.ex. samlarkort. (Så tyckte jag det framställdes i Plus)
Skulle tro att 99% av alla barn/föräldrar klarar av att hantera detta utan problem, så lösningen borde inte vara att angripa möjligheten till att köpa tjänster via betalnummer/SMS i sig. Det skulle inte vara bra. Många nya, innovativa, kul och ibland riktigt bra ställen använder denna möjlighet till betaltjänster.
Jag tycker inte att Habbo lockar barnen till överdrivet spenderande eftersom dom faktiskt har den här spärren. Då tycker jag att t.ex. Lunarstorm är värre, eftersom dom inte har någon spärr.

Jag tycker, precis som du säger, att det inte är mer oetiskt att sälja tjänster som är riktade mot barn på Internet än att sälja Pokémon-kort i den lokala leksaksaffären.
Avamia är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat