Citat:
Ursprungligen postat av Johan H
Citat:
Originally posted by -Sneaky@Mar 10 2006, 00:48
Citat:
Ursprungligen postat av vco-systems
Lite skrämmande att Sverigedemokraterna är tredje största parti
|
Varför?
Jag tror alldeles för många har fördommar om vad SD står för.
Jag har aldrig röstat på dem och kommer inte göra det heller, men så pjåkigt program har de inte.
Jag har absolut inget emot invandrare, men Sverige har misslyckats totalt med att intregera dem i sammhället.
Jag tycker man skall minska på invandringen tills man klarar av att ta hand om dem som redan är här.
Och det är precis vad SD står för, stoppa invandringen tills man klarar av att ta emot fler.
Plus att SD stödjer småföretagare!
|
Då ska man ha i åtanke att SD´s partiprogram har ändrats oftare än du duschar.
För att få lite klarhet i det hela. Deras partiprogram har varit rätt mycket i media i flera år bakåt.
Men då har man "ändrat" det så det ser mer PK ut. Deras trovärdighet är lika med 0.
SD är bara en fas som kommer gå över.
|
Jag tycker att det är bra att det finns parti som Sverigedemokraterna som är kritiska till Sveriges agerande när det gäller invandringen.
För är det inte lite så, att röstar man på Sverigedemokraterna är det väl egentligen för att visa att invandrarpolitiken är totalt misslyckad?
Invandrarpolitiken har ju gått så snett att man automatiskt blir rasist när man kritiserar den.
Sossarna är de största rasisterna i dagens samhälle. Finns inget annat parti som är lika angeläget till att invandrare ska bo på ett visst ställe (läs: förorterna) och sedan göra dem beroende av bidrag. Detta i sin tur har skapat föredomar att invandrare ÄR lata och vill ha massa pengar istället för att jobba.
Så är det ju inte, är ju många svenskar som inte vill anställa invandrare efter de förhållanden som sossarna har skapat.
I övrigt kan jag dock hålla med om att Sverigedemokraterna är pajasar. Det tycker jag egentligen om alla missnöjespartier.