Visa ett inlägg
Oläst 2006-03-07, 02:53 #7
Conny Westh Conny Westh är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
Conny Westh Conny Westh är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
Citat:
Originally posted by King Edward@Feb 20 2006, 19:01
Hejsan alla!

Jag har ett relativt "angenämnt" problem.
Ett större, internationellt företag har fått upp ögonen för mitt publiceringsverktyg - men är rädda av att köpa det p g a min storlek (support, vidareutveckling m.m.).
Hur tycker ni man ska lösa ett sådant problem? Jag har varit inne på att försöka bygga upp ett nätverk mellan företag i samma situation - någon som har erfarenhet av detta?

Tacksam för svar!

// Magnus
Det här problemet är svårt att lösa för små företag.

Det finns bara ett sätt att komma runt det och det är att blir större!!! Dvs ha fler anställda.

Dert hjälper inte att liera sig med andra företag som är små, stora kunder vill inte ta risken att du inte driver företaget vidare för det kostar dem enorma penningsummor att byta verktyg.

Tänk dig ett företag med kanske 4000 anställda där 20 ska använda ditt verktyg, de måste då lägga ned kanske 6 månader av arbetstid för att dessa 20 personer ska bli duktiga på verktyget. det är 10 manår!!! 10 manår kostar ca 1200*10*700=>8,4 Mkr enbart i inlärningskostnad. Om de sen måste bygga om sina projekt i ett nytt verktyg så kostar det ännu mer.
Conny Westh är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat