Visa ett inlägg
Oläst 2006-02-09, 18:45 #3
webbeffekt webbeffekt är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Dec 2005
Inlägg: 5
webbeffekt webbeffekt är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Dec 2005
Inlägg: 5
OK, tack för svaret, jag ser att många har problem med detta.

Men varför är det sån skillnad mellan olika statistikprogram, det måste ju bero på programmen? Faktorer som brandväggar och samma ipnr på stora företag etc borde ju sas fördelas jämnt över annonsörerna?
Kan kan se bero på hur statistikprogrammen räknar refferals och unika besökare?

Om vi säger att ett statistikprogram endast räknar unika besökare per månad/ipnr och en stor organisation har ett ipnr. Det skulle kunna innebära att man skulle kunna leverera 100 besök per dag till den webben men att man ändå får 1 referral den månaden?

Men hur har ni löst tvisterna?
Jag har några idéer kommentera gärna.

- Använda en opartisk tredjepartsräknare?
- Att lägga en unik fil på kundens webb som sedan redirectar till önskad URL. Sidvisningar borde då synas i kundens statistikprogram eller?
- Ge kunderna en egen kundarea där de kan följa utvecklingen "av vår klickstatistik" till deras site. Något som många av er säkert redan har.

Att statistiken skall stämma 100% inser både jag och alla inblandade att det inte är realistiskt. Men det har förekommit fall när vi kanske haft 1000 träffar och kunden några hundra. Och det är svårt att förklara.
webbeffekt är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat