Citat:
Originally posted by esset@Feb 2 2006, 17:29
Hyra direkt från en leverantör med andra ord?
Hur genomför man det, slår man bara en signal och Hej jag heter Svenne och vill hyra co-location hos er.... hehe. Om du förstår vad jag menar.
Om man ser till 99,99% av annan leverantör då. Någon som hyr in sig hos de stora men har eget företag. Vet inte om jag säger rätt här nu, är inte så hemma därför jag frågar.
Priset är fortfarande oviktigt. Vilka företräder du Patrik? Vad kostar det hos er?
|
Jag företräder mig själv (PatrikWeb), vill inte skriva pris i denna tråden. Sedan brukar pris förhandlas fram specefikt per kund efter just deras behov om det är något specielt kund behöver.
Självklart kan du ringa till dom säga vad du vill ha och få pris och förhandla, är så det brukar gå till om man vill ha specefik info eller liknande.
Upptid stämmer delvis bra, själv har man sett att alla har visas nere lite då och då. Så självklart är det inte 100% statistik. Sedan testar den bara företagets sida (http) om den är uppe.
Dock Webcows har jag sett gå ner rätt många gånger, även om det varit små avbrott.