Ämne: Firefox
Visa ett inlägg
Oläst 2006-01-30, 15:24 #18
hubberts avatar
hubbert hubbert är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
 
Reg.datum: Dec 2004
Inlägg: 1 885
hubbert hubbert är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
hubberts avatar
 
Reg.datum: Dec 2004
Inlägg: 1 885
Micke Alm
Citat:
...när alla kassa kodare är arbetslösa...
Nu är det ju inte riktigt så att alla sidor göras av kodare. En stor del göras av glada amatörer som har ett budskap, ett intresse, en idé eller har något att berätta. Där budskapet är det väsentliga inte kodningen.
Men visst det går väl att lära dem att det är kodning som är det väsentliga, sinom tid.

Frågan är ju bara hur lång tid det kommer ta och om det överhuvudtaget kommer att gå att genomföra en gemensam standard. Över tid så förändras Internet, nya "standarder" kommer till, eller utveckling av den gamla.

Så länge "dåligt" kodad sidor visas kommer det inte finnas incitamet att lägga ned tid (betala för de flesta amatörer) att koda korrekt. Visas sidan i IE och Fx täcker man ungefär 98-99% av alla webbläsare, klarar Fx den så brukar även Opera visa sidan.
Så med andra ord för att få lite fart på utvecklingen behövs att sökmotorerna spärrar sidor eller webbläsare börjar göra det. Sannolikt eller?
hubbert är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat