Citat:
Originally posted by DeSoto@Jan 19 2006, 17:33
Det är la inga problem att göra det i PHP?
Det jag gillar med PHP är att det inte påtvingar programmeraren något. Vill man göra ett fulhack, så kan man göra det. Men vill man ha 100 % struktur och ordning, så finns det inget som hindrar en att ha det.
|
Hmm, jag håller inte med dig riktigt, men jag måste inte göra det

.
Jag tycker inte "fulhack" är nödvändiga. Speciellt i det här fallet. Att du inte tvingas deklarera en variabel ser jag inte som en frihet. Jag ser det som en möjlighet att missa eftersom du inte kan hålla all kod i huvet.
Struktur och ordning är en sak. Du kan ju ha oordning med Java också. Men att låta språket varna dig för fel du begår är bättre än att språket låter dig ha din "frihet".
Och vad är "inga problem att göra i php"? Överlagra metoder? Nja, du KAN inte överlagra metoder i php, utan istället får ta till hacket där du detekterar antalet argument till funktionen. Det blir fult och svårt att underhålla.
Dessutom kan ju en överlagrad metod i java ta två int medans en annan två strängar eller int och en vektor. I php, måste du bygga världens detektering kring allt detta. Det blir ännu svårare att underhålla.
Slutligen, att ta till fulhack är rätt "obra". Jag har sett många applikationer, inte minst den jag jobbar på nu, som startade som en liten obetydlig hemsida, men som med tiden växte till något så stort att ingen kunde ana det. I det här fallet var språket java och ingen tog till "fulhack" (iallafall inte så ofta), och det är jag glad för.