Har WN som tidsfördriv
|
|
Reg.datum: Apr 2004
Inlägg: 1 061
|
|
Har WN som tidsfördriv
Reg.datum: Apr 2004
Inlägg: 1 061
|
Det är bara Bolagsverket som är noga med att du sätter in din verksamet i rätt s.k. branschkoder. Skatteverket bryr sig i stort inte om hur du beskriver din verksamhet.
Det fina med EF är att du kan göra i princip vad som helts i det utan att behöva meddela någon vad du håller på med. Du kan även ha din verksamhet under vilket namn som helst om du inte inkräktar på andras namn.
Du kan heta Moonshadow webbdesign, Moonshadow bilverkstad, Moonshadow Reklam, Moonshadow Frukt och Grönt, ja, vad du gör för tillfället.
Enda gången det kanske har betydelse är när du vill öppna t.ex. ett bankkonto. Då bör du visa upp ett registeringsbevis för banken med ett företagsnamn.
När du deklarerar din EF så nämner du aldrig ditt företags namn. En enskild firma är du och aldrig en juridisk person, som t.ex. en ideell förening, aktiebolag m.m.
|