Visa ett inlägg
Oläst 2006-01-07, 22:27 #35
adde adde är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Apr 2005
Inlägg: 17
adde adde är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Apr 2005
Inlägg: 17
Citat:
Originally posted by Sundream@Dec 28 2005, 10:39
Hejsan.

Ni skall ha bolaget i Gibraltar av de skattetekniska problemen. Nada tax.

De flesta Europeiska bankerna har filialer där, likaso massor av spelbolag, IT-bolag m.m.

Men Ni skall bosätt er i Marbella, Costa del Sol, Spanin.
Vi har ett underbart klimat, sol 320 dagar, 70 golfbanor, svenska skolor, ect... go in po min site och kolla in Marbella. ...sundream-estate.com (lite reklam)

JAG VET..


Mvh Lennart
Tjena Lennart!

Tyckte detta lät intressant med Gibraltar.. googlade lite och hittade detta:

Citat:
Storbritannien accepterar EU förslag angående Gibraltar

De brittiska myndigheterna har slutligen accepterat att företagen som är registrerade i Gibraltar förlorar skatteförmånerna innan år 2010.

Den brittiska regeringen har formellt de meddelat de europeiska myndigheterna att rekommendationerna gällande företagen som är registrerade i den brittiska kolonin Gibraltar och därmed lyder under speciella regler och lagar när det gäller skatter kommer att följa de europeiska reglerna innan år 2010.

Beslutet var väntat sedan länge och är av stor vikt då ett enormt antal så kallade ”off shore” bolag som är registrerade i skatteparadiset, som nu är på väg att försvinna, berörs av den nya attityden och inställningen.
Källa: http://www.spanienkusten.com/237.htm

Några kommentarer på detta? Hört något annat?

MVH
/Adam

Edit: För intresserade rekommenderas boken "Skatteparadis" av Oskar Engdahl, intressant läsning.
adde är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat