Citat:
Typiskt att emetrix ska göra på detta viset. När jag äntligen hade bestämt mig. Dom verkar vara dom enda som har stöd för generering av serienummer, när man säljer en mjukvara som kräver detta :/ .. jag får huvudvärk!
|
Visst är det typiskt? Men det är inte Emetrix fel - det är EU. Alla som säljer digitala produkter/tjänster till EU-kunder måste registrera sig i ett EU-land och lägga på moms numera. Kagi gör det och även de flesta andra stora, vad jag vet. Även PayPal ska öppna i Europa, men jag vet inte än vad det innebär skattemässigt.
EU införde detta för att amerikanska företag inte ska ha en fördel jämfört med europeiska när det gäller EU-försäljning. Förlåt att jag inte nämnde detta i den andra tråden, men jag tänkte inte på det eftersom det gäller alla och jag redan har hunnit vänja mig vid tanken.