Citat:
Originally posted by patrikweb@Dec 9 2005, 17:41
Bor man själv så högt upp i landet så lär det bli bättre, men neråt landet räkna 20-70ms emot Östersund. Men känns som att kapaciteten blir mycket dyrare och sämmre så högt upp pga man kommer så långt ifrån core näten.
Men för en vanlig webbhotell användare kanske det inte spelar så stor roll om företaget i sig är bra bara allt fungerar som det ska.
Har ingen erfarenhet själv av Webcows men krävs verkligen att man har bra el och feta UPS och disel på sådana ställen. Om elen skulle dött i centrala sthlm skulle det antagligen fixat så fort som går typ panik men i Östersund känns det som att det ses som att det fixas någon gång iframtiden.
|
Det finns ju ett litet område som väl får anses höra till Stockholm som heter Kista... så det är nog ungefär samma risk oavsett var man finns. Dock finns de UPSer som klarar åtminstone 8 timmar och att strömavbrott varar längre än så är extremt ovanligt. Även om det hänt i framförallt södra delen av landet efter stormar och så i Kista efter kabelbrand.