Visa ett inlägg
Oläst 2005-11-25, 10:29 #8
webbtekniks avatar
webbteknik webbteknik är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Apr 2005
Inlägg: 571
webbteknik webbteknik är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
webbtekniks avatar
 
Reg.datum: Apr 2005
Inlägg: 571
Jag har skickar runt 500-600 vadderade kuvert om året med varor som kunder köpt. Skickar dessa som helt vanlig post, dvs inte postförskott eller rekomenderat.

Hittils har inte ett endaste försvunnit (är väl uppe i kanske en 3000 försändelser nu totalt).

För att trygga mig mot kunder som påstår att de inte fått varan fast det har det, dvs försöker blåsa mig så framgår alltid följande info vid köp:
All postgång sker HELT PÅ EGEN RISK. Vill ni inte riskera att inget händer era paket på vägen har ni allit möjlighet att komma hit (info om var vi finns) och själv hämta. Allternativt betala XXkr extra för att få brevet att skickas som rekommenderat, då tar vi fullt ansvar för postgången och ersätter bortkommen vara.

Detta har funkar väldigt bra och händer max 1-2 gånger om året att någon vill ha skickat som rekommenderat.
webbteknik är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat