Ämne: Ta betalt
Visa ett inlägg
Oläst 2005-11-11, 17:07 #14
karlgrens avatar
karlgren karlgren är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Aug 2004
Inlägg: 52
karlgren karlgren är inte uppkopplad
Medlem
karlgrens avatar
 
Reg.datum: Aug 2004
Inlägg: 52
Någon skrev här att man tar betalt efter vad man tror kunden kan betala. Bra och dåligt vill jag påstå.
Gjort ett jobb åt en bevakning och livvaktsfirma. Tog väldigt lite i betalt, en jobbarkompis kontakt, eftersom kunden var krävande och arbetet tog längre tid än väntat, så ångrar jag priset i efterhand. På tok för lågt. Men han vidarebefodrade några bekanta till mig och det blev fler jobb. Men inte speciellt mer betalt. Detta eftersom han talade om priset för dessa personer, som han hade betalat. Detta var en nackdel med "billig hemsida". Svårt att öka priserna i dessa lägen, man låser sig fast.

Nu tar jag enbart ett fast pris baserat på ca timmar, med en paragraf i avtalet som beskriver arbetstid och kundens önskemål. Går kunden efter en stunds kodande en helt annan väg så ökar ersättningen efter jobbets förändring i tid.

Tar även betalt 30% efter avtalets undertecknande, och resterande innan lverans. Detta för att försäkra sig om att få något betalt ifall kunden helt enkelt struntar i avtalet. Ännu inte varit med om detta, men det kanske kommer.
karlgren är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat