 |
Supermoderator
|
|
Reg.datum: Nov 2003
Inlägg: 2 655
|
|
Supermoderator
Reg.datum: Nov 2003
Inlägg: 2 655
|
fast pris i sammanhang som det där är väldigt farligt.
väljer man ändå att sätta ett fast pris och inte ett pris per timme måste man ta till lite extra eftersom det -alltid- uppstår problem och oförutsedda utgifter. dessutom bör man speca väldigt hårt exakt -vad- som ska göras. vill kunden sedan ha ytterligare funktioner är det sådant som hamnar utanför befintliga avtalet och därför kostar extra.
när du sedan utvecklar sajten kan du ju även ta hänsyn till hur mycket du eventuellt kan återanvända från tidigare projekt. tex med mall-system och liknande. efter att ha specat "alla" delar som ska göras bör man räkna lite översiktligt på hur lång tid var och en av sakerna rimligen "bör" ta rent tidsmässigt och utifrån det sätta ett pris (givetvis med hänsyn till att det är ett projekt och inte enskilda delar).
att jämföra storleken mellan detta nya projekt med tidigare projekt du gjort kan ju också vara intressant för att hamna på "rätt" nivå.
|