Visa ett inlägg
Oläst 2005-11-11, 10:30 #11
PATTANs avatar
PATTAN PATTAN är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Apr 2004
Inlägg: 5
PATTAN PATTAN är inte uppkopplad
Nykomling
PATTANs avatar
 
Reg.datum: Apr 2004
Inlägg: 5
Då ska du begära friköp av produktionen.
Citat:
Önskar Beställaren förvärva Producentens rätt till Produktionen innefattande upphovsrätt och övriga rättigheter samt obegränsad rätt att använda, kopiera, förändra, vidareutveckla eller vidareöverlåta Produktionen, utan geografisk begränsning, på samtliga nu existerande och kommande medier, ska särskild överenskommelse om marknadsmässig ersättning träffas.
Även om inget standard avtal finns mellan besällare och producent så är det alltid producenten som har upphovsrätt, eller ?

Edit: Det beror ju på vilket avtal, och hur det är utformat, vem som äger rätten. Läste just hamit99 och där står det att efter full betalning så övergår upphovsrätten till beställaren. Men beställaren äger dock inte rätt att överlåta Webb-tjänstens programkod, vare sig i delar eller dess helhet. Det innebär vidare att Producenten äger rätten till programkoden och har således rätt att upplåta programkoden även till annan.

Så jonny. Det beror väl helt på vad konsulten använder för avtal.
PATTAN är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat