Visa ett inlägg
Oläst 2005-11-07, 08:08 #52
llr llr är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Nov 2005
Inlägg: 10
llr llr är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Nov 2005
Inlägg: 10
Hubberts funderingar:
Citat:
Sitemap: Om man har åsikten att den enbart skall gälla det specifika företagets företagets sidor och inga andra sidor så är det ur den synpunkten befogat att tycka det är felaktigt att lägga externa länkar där. Men sitemap är inte ett absolut begrepp där det finns fastställda krav på vad den skall innehålla.
Den kan även kallas för något som interna/externa länkar.
Den verdertagna uppfattningen om vad en sitemap är det är just sitemap (platskarta – webbkarta). Det är det som SEO-beställaren förväntar sig när ordet ”sitemap” nämns.

Citat:
Att hävda att externa länkar skall vara relevanta är inte så konstruktivt.
Hur gör vi med de kunder som på sin länksida vill ha länkar till det som de tycker är intressant, humorsidor, leverantörer, kunder, Skattemyndigheten, hobbysidor etc. En sådan länksida innehåller inte relevanta länkar heller.
Att flytta externa länkar från sitemapen till en länksida är bara kosmetika då syftet i sig är att skapa (via olika former av bytessystem) ett antal inlänkar
.

Här börjar du slira lite. Länkar till det du tycker är intressant på en personlig sida är alltid relevant. Oavsett om de är länkar till Skattemyndigheten, hobbysidor etc. De är relevanta ur ditt perspektiv. Du vill visa dem för andra och har därför ingen anledning att dölja dem.

Citat:
Så även om de finns på sidan lankar.htm eller sitemap.htm har ingen större principell betydelse då syftet och tanken bakom det hela är samma.
Spelar ingen roll vilken filändelse sidan har. Men innehållet eller länkarna dit ska ligga där för att du vill visa det – helt synligt alltså.

Citat:
Att skapa en sida med bra content, javisst men vad skall "tillåtas" där. Allt trix med H1, alttexter på bild- och textlänkar. Exempel hur många ord får en alttext innehålla före det betraktas som "fusk" och vad är relevans där?
Här är det en avsevärd skillnad. Med H1, alt och interna länkar försöker du visa ditt befintliga innehåll från ”sin bästa sida”. Så länge länkarna, H1, alt-texter o.sv. bygger på textinnehåll som du vill visa. Här ligger nämligen poängen: Allt innehåll ska vara till för besökare i första hand. Är syftet att bara visa innehåll för sökmotorernas spindlar är du på väg att halka av banan.

Citat:
Bra content ger inte automatiskt en hög topplacering i google. Jag vill påstå att benägenheten att länka till en strikt kommersiell hemsida från ett företag inte är lika stor som att länka till en sida med de senaste skämten odyl.
Det är en fråga om att skapa ett mervärde för kunden utan att bli bannad av sökmotorerna.
Jo i förlängningen ger bra content bra placeringar. Under förutsättning att det inte finns några tekniska hinder för indexering eller att nyckelorden eller fraserna är ”sönderspammade” av t ex ljusskygga länkfarnmare. Det gäller att arbeta med att förbättra och utveckla innehållet då arbetar du med sökmotorerna, sökmotoranvändarna och inte emot.

En topplacering för en sida med dåligt content gagnar ingen. Inte ens din uppdragsgivare, eftersom besökaren försvinner lika snabbt som han eller hon kom in. Dessutom finns risken att sidan droppar med tiden.
llr är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat