 |
Bara ett inlägg till!
|
|
Reg.datum: Dec 2004
Inlägg: 1 885
|
|
Bara ett inlägg till!
Reg.datum: Dec 2004
Inlägg: 1 885
|
Kompetensen finns hos Skatteverket utan det är väl snarare vilka branscher de prioriterar att granska.
När de väljer att specialgranska någon bransch så brukar utfallet vara mycket bra.
Kontoret i Simrishamn gjorde en specialgranskning av auktionshusen och de som lämnat in saker till försäljning där och plockade fram ett antal miljoner i undanhållen skatt hos säljarna (hittar inte exakta siffran nu).
Tittar man på hur de nya tjänsterna (420 st) skall fördelas så verkar Byggsektorn - gränsöverskidande handel - folkbokföringsfusk - kontroll av nya företag stå i fokus för en granskning.
Men hur en e-handlare kan sälja svart, tja den kontrollen kommer bli enkel för Skatteverket att göra.
Håller med dig MAT, är iof i en bransch där vi säljer begagnade föremål, och får ibland intrycket att vi är de enda som redovisar intäkterna och betalar moms och skatt.
|