Visa ett inlägg
Oläst 2005-11-01, 15:47 #9
hubberts avatar
hubbert hubbert är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
 
Reg.datum: Dec 2004
Inlägg: 1 885
hubbert hubbert är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
hubberts avatar
 
Reg.datum: Dec 2004
Inlägg: 1 885
Kompetensen finns hos Skatteverket utan det är väl snarare vilka branscher de prioriterar att granska.
När de väljer att specialgranska någon bransch så brukar utfallet vara mycket bra.
Kontoret i Simrishamn gjorde en specialgranskning av auktionshusen och de som lämnat in saker till försäljning där och plockade fram ett antal miljoner i undanhållen skatt hos säljarna (hittar inte exakta siffran nu).

Tittar man på hur de nya tjänsterna (420 st) skall fördelas så verkar Byggsektorn - gränsöverskidande handel - folkbokföringsfusk - kontroll av nya företag stå i fokus för en granskning.

Men hur en e-handlare kan sälja svart, tja den kontrollen kommer bli enkel för Skatteverket att göra.

Håller med dig MAT, är iof i en bransch där vi säljer begagnade föremål, och får ibland intrycket att vi är de enda som redovisar intäkterna och betalar moms och skatt.
hubbert är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat