Visa ett inlägg
Oläst 2005-11-01, 09:02 #20
Bengts avatar
Bengt Bengt är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Nov 2003
Inlägg: 667
Bengt Bengt är inte uppkopplad
Supermoderator
Bengts avatar
 
Reg.datum: Nov 2003
Inlägg: 667
Citat:
Originally posted by jimmie@Nov 1 2005, 00:12
Jo, jag vet att det är den personliga integriteten som det värnas om, dock anser jag att den motiveringen är överdriven. I så fall så äventyras även den personliga integriteten för alla som har ett fast IP-nummer, ska vi lagstifta mot det också?

Om vi nu ska dra ut på det så ska vi även förbjuda alla former av betalning med kort då även dessa transaktioner loggas och kan matchas mot en person, man visar ju upp både kort och id när man betalar och allt detta loggas i butikens dator.
Jo, det är en överdriven rädsla för att den personliga integriteten ska kränkas. Det hänger förstås ihop med diverse hot från "skurkar" på internet som vanligt folk påminns om då och då via massmedia.
Fast IP har inte vanligt folk den kopplingen till. Det är ju inte heller så att en fast IP i sig kan användas för den typ av "spionage" och kartläggning som en cookie faktiskt kan användas till av illvilliga personer.

Nja, det gäller ju nu inte någon lagstiftning emot cookies, och inte emot att skicka med referrer heller. Det handlar ju mer om allmänhetens attityd.
Men det var så när man en gång införde betalkort, att det var ett stort motstånd bland många under en lång tid. Det har nu gått över och få tänker på risken med betalkort längre (trots att det finns klara risker med det). Sedan när man skulle börja använda betalkort via internet var ju länge motståndet kompakt under lång tid bland större delen av allmänheten. I det fallet finns ju fortfarande ett stort motstånd kvar, även om det har minskat.

/Bengt
Bengt är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat