Visa ett inlägg
Oläst 2005-10-31, 23:12 #19
jimmies avatar
jimmie jimmie är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Oct 2004
Inlägg: 751
jimmie jimmie är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
jimmies avatar
 
Reg.datum: Oct 2004
Inlägg: 751
Citat:
Ursprungligen postat av Bengt
Citat:
Ursprungligen postat av jimmie
Något måste göras, jag har inte riktigt fattat varför alla är så rädda för cookies...
Det lär väl vara den personliga integriteten som man värnar hårt. Att göra något åt den viljan att värna om den personliga integriteten går nog knappast. Det finns ju en motsättning - man skulle behöva exakt identifiering av varje person för att få riktigt bra affiliate-system, men då man värnar om den personliga integriteten vill man ju inte att det ska vara möjligt att identifiera en person på nätet.

/Bengt
Jo, jag vet att det är den personliga integriteten som det värnas om, dock anser jag att den motiveringen är överdriven. I så fall så äventyras även den personliga integriteten för alla som har ett fast IP-nummer, ska vi lagstifta mot det också?

Om vi nu ska dra ut på det så ska vi även förbjuda alla former av betalning med kort då även dessa transaktioner loggas och kan matchas mot en person, man visar ju upp både kort och id när man betalar och allt detta loggas i butikens dator.
jimmie är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat